تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
سه شنبه 3 بهمن 1396.
تاریخ شمسی :
الثلاثاء 7 جماد أول 1439.
تاریخ قمری :
Jan 23 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

لینک های مفید

 

 

 

 

 

صندلی داغ شهردار گناباد در انتظار کیست؟ بومی بودن یا نبودن چالش یا مزیت برای شهردار آینده گناباد

پس از انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا برای دور پنجم، اولین آزمون برای اعضای شورای بعدی انتخاب شهردار است.

این روزها اخبارمختلفی درباره گزینه های  احتمالی برای شهرداری گناباد به گوش می رسد، اخباری که به همان سرعت تولید، تکذیب می گردد.
به گزارش پایگاه خبری باران کویر: محمود انوری در سال 1317 شهرداری گناباد را برای اولین بار برعهده گرفت و پست شهرداری گناباد بعد از 50 شهردار و سرپرست، 4 سال پیش به میرزا علی تقوی مندی رسید.
در 29 اردیبهشت 96 شرایط تغییر پیدا کرد و مردم گناباد با مشارکت و حساسیت بالا، نسبت به چهار سال قبل، نتیجه خوبی را در انتخاب شورای پنجم رقم زدند و زمینه برای پیشرفت رشد و توسعه دوباره را فراهم آوردند. آخرِ دومین ماه از بهار، مردم شهرستان گناباد، با مشارکت حداکثری وارد کارزار انتخابات شدند و برغم تصور برخی از افراد که نه اصولگرا بودند و نه اصلاح طلب، افرادی را انتخاب کردند که همگی جدا از هر گونه وابستگی به احزاب، به گونه ای در سال های گذشته در آبادانی و توسعه شهرستان موثر بوده و مشارکت داشته اند. در این دوره برخی از اصلاح طلبان رای نیاوردند. اصلاح‌طلبانی که با چند لیست وارد کارزار انتخابات شده بودند و شکست خوردند. افرادی که در این میان مدعی نماینده گی مجلس نیز بودند.
احتمالا 12 مردادماه روزی است که شورای پنجم رسما کار خود را آغاز خواهد کرد، آنان قبل از انتخابات و بعد از آن وعده‌های زیادی درخصوص ساماندهی شهر گناباد مطرح کرده که همه منتظرند ببینند آیا عملی خواهد شد و در جهت مثبت خواهد بود یا ویروس سیاسی شدن شورای چهارم، شورای پنجم را هم به خود مبتلا می‌کند، شاید این موضوع یکی از ترس‌های اصلی مردم باشد که دارد اتفاق می افتد.
گزینش شهردار، شاید مهم‌ترین وظیفه شورای شهر باشد. اینکه چه فردي بر مسند شهرداري گناباد بنشیند، متاسفانه برخی افراد سعی دارند فضا را سیاسی کرده و برای بدست آوردن اریکه قدرت وابستگان و نزدیکان خود را بر این کرسی بنشانند تا اعمال نفوذ بیشتری داشته باشند. افرادی که در دوره های گذشته هیچ سوابق مطلوب و رضایت بخشی نداشته اند. اگرچه مناسب‌ترین روش برای انتخاب شهردار در گناباد و بخش های تابعه، انتخاب به شیوه مستقیم است، در شرایط فعلی، فردی که برای سمت شهردار انتخاب می شود، باید از یک سو شهر را بشناسد و از سوی دیگر صاحب تئوری و سوابق اجرایی موفق باشد. شهرستان گناباد متاسفانه به نسبت شهرهای همردیف خود توسعه کمتری داشته و این عقب ماندگی باید به سرعت جبران شود. ساختار عمرانی شهر، عدم وجود پروژه های عمرانی بزرگ، وضعیت بد شهر از نظر فضای سبز و مبلمان شهری، وضعیت نامناسب فضاهای فرهنگی ، اتمام پروژه های نیمه تمام و فعال کردن شوراهای محلی و منطقه ای و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری و پرهیز از روزمرگی و ارائه یک دیدگاه راهبردی میتواند اولویتهای یک شورای موفق باشد. برای تحقق همه وعده‌ها شورای پنجم نیازمند شهرداری است که بتواند گناباد با این حجم از چالش‌ها را مدیریت کند و در مسیر توسعه گام بردارد.
اما درباره این که شورای پنجم بخواهد چه کسی را به عنوان شهردار انتخاب کند، تجربه نشان داده است که شهردار باید غیر بومی باشد، و جدا از این که شهردار بایستی مؤمن و متدین و حتماً دارای تجربه و تخصص و کار بلدی در امور شهری باشد، باید فردی بلندنظر، کلان نگر و صاحب‌نظر باشد که تجربه مسئولیت‌های بزرگ را در سوابق و رزومه کاری خود داشته باشد، نه اینکه شهرداری گناباد جایگاهی برای آزمون و خطا برای پرورش شهردار باشد. انتخاب شهردار بومی و غیربومی معایب و مزایای دارد از مشکلات انتخاب شهردار بومی می تواند ایجاد زمینه ی اعمال نفوذ برخی افراد برشهردار آینده باشد که روی عملکرد عملکرد شهردار تأثیربگذارد، انتخاب شهردار غیربومی مشکل اعمال‌نفوذ و یا زمینه سوءاستفاده را از بین می‌برد و نابلدی به شهر از مشکلات پیش روی انتخاب شهردار غیربومی است. به‌طوری که شهردار غیربومی به لحاظ اینکه مشکلات شهری را لمس نکرده، انتقاداتی بر وی وارد می‌شود ولی می‌تواند در مدت کوتاهی با بررسی میدانی مشکلات شهری را شناخته و عمده مشکلات شهر گناباد در مناطق حاشیه‌ای را شناسایی کند. امیدواریم شورای پنجم شهرستان گناباد بهترین شرایط را با انتخاب شهردار برای آغاز و شروع توسعه گنابادی آباد فراهم آورند و بدور از هر گونه احساسات شخصی و سلیقه های سیاسی جهت ارتقاء و توسعه شهرستان قدم بردارند
علی امیری/باران گنابادی

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد