تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
دوشنبه 2 بهمن 1396.
تاریخ شمسی :
الإثنين 6 جماد أول 1439.
تاریخ قمری :
Jan 22 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

لینک های مفید

 

 

 

 

 

شعار سال و دغدغه‌ای به نام «بیکاری» در گناباد

شعار سال و دغدغه‌ای به نام «بیکاری» در گناباد

حالا که تب و تاب انتخابات فروکش کرده و تکلیف کشور و شهرستان مشخص شده است، بهتر است آقایان مسئول شهرستان گناباد، نیم نگاهی هم به موضوع شعار سال که از طرف مقام معظم رهبری تعیین شده است داشته باشند.
از آنجا که ممکن است در این هیاهوی انتخابات، خیلی‌ها یادشان رفته باشد که شعار امسال چه بود عرض می‌کنیم که رهبر معظم اتقلاب سال 96 را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیده اند.
این شعار، باید در سطح ملی توسط نماینده پیگیری شود و هم در سطح منطقه‌ای و شهرستانی. گناباد هم مانند سایر نقاط کشور با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می کند و از طرفی این منطقه ، از ظرفیت‌های خوبی برای حل مشکلات و مقاوم ساختن اقتصاد برخوردار است.
از کشاورزی گناباد گرفته تا ظرفیت‌های بسیار بالای گردشگری آن به ویژه در حوزه گردشگری مذهبی از جمله موضوعاتی است که باید در سال ۹۶ با اقدام و عمل مسئولان این شهرستان منجر به مقاوم شدن اقتصاد منطقه و حل معضلات بزرگی چون بیکاری فزاینده جوانان در این شهرستان شود.
امروزه یکی از اساسی‌ترین معضلات پیش روی خانواده‌های گناباد بیکاری جوانان و به ویژه جوانان فارغ التحصیل در این شهرستان می‌باشد. که این معضل یکی از عوامل اصلی مهاجرت از شهرستان به کلان شهرها می باشد.
شاید به جرأت بتوان گفت کمتر خانواده‌ای در گناباد یافت می‌شود که با معضل بیکاری یک یا چند جوان خود مواجه نباشد
حل معضل بیکاری ارتباط مستقیمی با شعار سال ۹۶ پیدا می‌کند. اگر اقتصاد با تکیه بر اشتغال و تولید، مقاوم شود در نتیجه آن شاهد حل معضل بیکاری خواهیم بود.
در گناباد زمینه‌های مناسبی برای افزایش تولید و در نتیجه ایجاد اشتغال وجود دارد اما باید این ظرفیت‌ها فعال شده و مورد حمایت و برنامه‌ریزی قرار بگیرند.
یکی از مهمترین ظرفیت‌ها در این شهرستان که از قدیم منبع کسب درآمد بسیاری از اهالی بوده است مربوط به حوزه کشاورزی است.
کشاورزی با گستره فراوانی که در گناباد دارد و نیز با توجه به تنوع محصولات باغی، زراعی و سیفی می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه ایفا کند.
متأسفانه در چند سال اخیر با توجه به مشکلات پدید آمده در این حوزه از جمله خشکسالی‌ها و کاهش منابع آبی، سرمازدگی‌ها و عدم حمایت مناسب از کشاورزان خسارت دیده، عدم ثبات در بازار محصولات کشاورزی، عدم گسترش صنایع تبدیلی و افزایش هزینه‌های تولید، شاهد کم رونق شدن کشاورزی و کاهش انگیزه فعالان این بخش هستیم به گونه‌ای که متأسفانه به نظر می‌رسد نسل جدید و فرزندان کشاورزان و باغداران گناباد تمایل چندانی به اشتغال در این حوزه و تداوم فعالیت پدران خود ندارند و این در حالی است که اگر حمایت کافی از این بخش صورت بگیرد می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی ایفا کند.
از دیگر ظرفیت‌های گناباد برای تحقق شعار سال در این منطقه که می تواند به رفع مشکل بیکاری شهرستان هم کمک کند، موضوع گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی می‌باشد.
شهرستان گناباد به یمن وجود قنات قصبه و همچنین زیارتگاه‌های متعدد در آن به عنوان چهارمین شهر زیارتی استان خراسان رضوی، پس از مشهد مقدس، سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر و مسافر می‌باشد که ورود این حجم از زائران می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال به ویژه در حوزه گردشگری و صنایع مرتبط با آن از جمله صنایع دستی ایفا کند.
متأسفانه علی رغم وجود ظرفیت‌های مناسب در این حوزه به نظر می‌رسد از این توان و استعداد خدادادی در گناباد به اندازه کافی استفاده نشده و همین موضوع امکان ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در این شهرستان را از قبل صنعت گردشگری با محدودیت مواجه ساخته است.
امید آنکه در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» شاهد باشیم که با همت مردم و مسئولان گناباد و نیز فعالان بخش خصوصی شاهد ایجاد زیر ساخت‌های لازم برای استفاده از ظرفیت‌های این شهرستان در راستای تحقق شعار سال باشیم چرا که تحقق این شعار در این شهرستان می‌تواند به دغدغه بزرگ بسیاری از اهالی و خانواده‌های گنابادی یعنی موضوع بیکاری جوانان پایان دهد. علی امیری

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد