تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 28 شهريور 1400.
تاریخ شمسی :
الأحد 12 صفر 1443.
تاریخ قمری :
Sep 19 2021.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

توسعه اقامتگاههای بوم گردی بسترساز رونق اقتصادی گناباد

  صنعت گردشگری ظرفیت مهم رونق اقتصادی مناطق مختلف است و در این میان اقامت گاههای بوم گردی بستر رشد و شکوفایی این صنعت در نقاط مختلف و از جمله گناباد را فراهم می کند. استفاده از ظرفیت صنعت گردشگری به وی‍ژه در شرایطی که خشکسالی خسارتهای بسیاری به بخش کشاورزی مناطق مختلف از جمله جنوب استان خراسان رضوی و شهرستان گناباد وارد کرده، برای توسعه منطقه ای بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

از چندی پیش بهره گیری از ظرفیتهای اقامت گاههای بوم گردی برای توسعه صنعت گردشگری مورد توجه مسئلولان و دست اندرکاران ذیربط واقع شد و الزامات برنامه ششم مبنی بر لزوم افزایش این اقامتگاهها در سطح کشور بر اهمیت و حساسیت آن افزود.
چند تن از گردشگران و بازدید کنندگان از آثار تاریخی و مسئولان گناباد استفاده از ظرفیتهای اقامت گاههای بوم گردی را بستر ساز توسعه و رونق اقتصادی این شهرستان دانستند.
محمد علی کاظمی نسب که به همراه خانواده خود به گناباد سفر کرده، در جریان بازدید از روستای تاریخی ریاب گفت: جاذبه های سنتی و بافت تاریخی ظرفیت خوبی برای جذب گردشگر محسوب می شود و در این میان اقامت گاههای بوم گردی جایگاه مطلوبی دارند.
وی گفت: شهرستان گناباد با توجه به سابقه کهن تاریخی و فرهنگی از مناطق مستعد توسعه اقامت گاههای بومی گردی به شمار می رود و نمونه ای از اقامت گاهها در روستای ریاب ظرفیت مهم در جذب گردشگر است.
علیرضا محبی که از فردوس به گناباد سفر کرده هم ، مهمترین قابلیت ایجاد و گسترش اقامت گاههای بوم گردی را ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و مناطق طبیعی دانست.
وی ادامه داد: در صورت فراهم بودن فضاهای لازم ، جذابیت اقامت در اقامت گاههای بوم گردی به مراتب بیشتر از سایر مکانهای اقامتی است و گناباد از ظرفیتهای خوبی در این بخش برخورداراست.
یکی از اعضای شورای شهر گناباد هم گفت: اقامت گاههای بوم گردی تداعی کننده زندگی سنتی و اصیل مردم این منطقه و مولفه مهم توسعه گردشگری است.
ابوالقاسم شفیعی ادامه داد: با توجه به کمبود امکانات زیرساختی اسکان مسافر در گناباد، اقامت گاههای بوم گردی با توجه به جذابیت های خود جایگاه خوبی برای جلب گردشگر هستند و مسافران ضمن اسکان کوتاه و یا بلند مدت در آن با ظرفیت های گردشگری و تاریخی گناباد آشنا می شوند.
وی ایجاد هم افزایی بخشهای مختلف برای توسعه گردشگری را از رویکردهای مهم شورای اسلامی گناباد دانست و گفت: برای توسعه اقامت گاههای بوم گردی و آشنایی بیشتر گردشگران با قابلیتهای تاریخی این شهرستان ، اسکان گردشگر در نقاط تاریخی و همراه با زندگی سنتی در اقامت گاههای بوم گردی مورد توجه خاص قرار دارد.
مسئول اقامت گاههای بوم گردی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت: توسعه این اقامتگاه ها،‌نقش بسیار مهم در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در بخش گردشگری دارد.
مهدی ذوالفقاری اظهار کرد: از مجموع 31 مجوز صادر شده برای مرمت اقامتگاههای بومگردی استان خراسان رضوی در سالجاری، هشت اقامتگاه مربوط به گناباد است و این شهرستان از این نظر بیشترین تعداد را بین شهرستانهای استان به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: از مجموع هشت مجوز صادر شده برای اقامتگاههای بوم گردی گناباد یک اقامت گاه در سفر اخیر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به این شهرستان به بهره برداری رسید و دو اقامت گاه دیگر در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی با اشاره به پرداخت یک میلیارد ریال تسهیلات برای مرمت هر یک از اقامتگاههای بومگردی گفت: این تسهیلات جوابگوی نیاز نیست و باید افزایش یابد.
ذوالفقاری افزود: مالکان اقامتگاه های بومگردی برای تامین هزینه مرمت آنها با مشکلات بسیار مواجه هستند و بانکها همکاری کافی در این زمینه ندارند.
وی افزود: اگر ساختمان مورد توجه برای راه اندازی اقامت گاه بوم گردی ثبت میراث ملی باشد، مشمول یک سری حمایتهای بلاعوض قرار می شود و برای آن دسته از اقامتگاههایی که ثبت ملی نیست نیز ردیف اعتباری برای مرمت وجود ندارد ولی به صورت موردی در قالب مصالح و یا تجهیزات به آنها کمک می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد نیز با بیان اینکه ایجاد اقامت گاههای بوم گردی به عنوان یک ظرفیت برای توسعه گردشگری مورد عنایت مسئولان و متولیان ذیربط قراردارد، گفت: توسعه این اقامت گاهها باید مبتنی بر هدفمندی و برنامه ریزی صحیح صورت گیرد.
علیرضا شناسایی گفت: شهرستان گناباد از مناطق پیشگام در ایجاد اقامت گاههای بوم گردی در استان خراسان رضوی است و باید باید این ظرفیت را به خوبی شناخت و از آن برای توسعه و رونق گردشگری حداکثر بهره لازم را گرفت.
فرماندار گناباد هم با بیان اینکه تاکنون از ظرفیهای گردشگری برای توسعه این شهرستان بهره کافی گرفته نشده، گفت: ایجاد اقامت گاههای بوم گردی ظرفیت خوبی برای معرفی هویت و فرهنگ تاریخی گناباد به مسافران و گردشگران دانست.
محمد علی نبی پور اظهار کرد: حفظ هویت فرهنگی مهم تر از فرهنگ سازی است و در توسعه بخش گردشگری شهرستان گناباد باید به این مساله عنایت خاص شود و یکی از قابلیتهای مهم در این زمینه ایجاد و توسعه اقامت گاههای گردشگری است.
وی با یادآوری حمایت فرمانداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد از متقاضیان راه اندازی اقامت گاههای بوم گردی افزود:‌ تعدادی از متقاضیان مربوطه برای اخذ این تسهیلات معرفی شده و پرونده چندتن دیگر در دست اقدام است.
وی گفت: تعدادی ازمنازل و آثار تاریخی در روستاهای ریاب، سنو و شهر کاخک گناباد در تعطیلات نوروز 95 برای جذب گردشگر و مسافر در نظر گرفته شده بود و اقامت گاه بوم گردی در روستای ریاب بدین منظور فعال شد.
شهرستان گناباد دارای 250 اثر تاریخی و معنوی است که از این تعداد 142 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده اند.
چهار موزه باستان شناسی، مردم شناسی، آب و موزه روستایی زعفران نیز در گناباد برای بازدید علاقه مندان دایر است.
این شهرستان در 287 کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد