تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 29 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
الأحد 11 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 21 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

دهیار روستای زیبد گناباد: لایروبی قنات زیبد، امید را به مردم روستا بر می‌گرداند قنات ایرانی

به گزارش مجله باران کویر؛ دهیار روستای زیبد گناباد گفت:

با بررسی انجام شده قنات این روستا پس لایروبی کامل آب آن به هفت لیتر در ثانیه خواهد رسید و همین مقدار امید را به مردم روستا بر میگرداند؛ البته بایستی از آب قنات به صورت بهینه که بهرهوری بالایی داشته باشد استفاده کرد.
مهدی قاینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: روستای زیبد در سال 1324 در تقسیمات کشوری به مرکز دهستان ارتقاء یافته و قریب 18 روستا نیز زیرمجموعه این دهستان است.
وی ادامه داد: روستای زیبد دارای دو رشته قنات به‌ نام‌های ده و سرگزو است که سال گذشته قنات سرگزو لایروبی شد، اما این لایروبی بی تاثیر و قنات ده که قبل از خشکسالی میزان آبدهی آن بیش از 20 لیتر در ثانیه بود، در حال حاضر، دو لیتر در ثانیه  آبدهی داشته و هم اکنون مشغول لایروبی این قنات هستیم.
دهیار روستای زیبد اظهار کرد: یکی از نیک اندیشان با ماشین آلات خود اقدام به این کار نمودهاست، اما هنوز مبلغی به ایشان پرداخت نشده و منتظر کمکهای دولتی هستیم.
قاینی در ادامه عنوان کرد: از جمله محصولات کشاورزی این روستا زعفران و خربزه است که با گذشت 17 سال خشکسالی پی‌درپی این منبع درآمد مردم به حالت نیمه تعطیلی درآمده و دولت نیز تاکنون برای جبران خشکسالیها به کشاورزان هیچ کمکی نکرده است.
تأسیس گلخانه، بهترین راه مقابله با کم آبی
قاینی با بیان اینکه بهترین راه حل برای این کار تأسیس گلخانه بوده و قرار است مجتمع گلخانهای بابت کشت آلوئه ورا که میزان آب مصرفی این محصول بسیار کم است در روستا احداث شود، عنوانکرد: این مجتمع گلخانه برای تعداد 80 نفر به صورت مستقیم اشتغال فراهم می‌کند و با توجه به کارخانه فرآوری آلوئه ورا در شهرستان گناباد، در بحث فروش محصول نیز مشکلی نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: با توجه به خشکسالی‌های موجود و اینکه مهمترین مشکل جوانان بیکاریست، احداث و راه‌اندازی این مجتمع کمک بزرگی به اشتغال جوانان روستا می‌کند و همچنین باعث جلوگیری از مهاجرت آنان به شهر میشود.
 دهیار روستای زیبد گفت: همچنین پیگیر هستیم با همکاری فنی و حرفهای به 30 نفر از بانوان روستا نیز در زمینه گلیم بافی و چرم دوزی آموزش داده و کارگاهی نیز بابت این کار تأسیس شود.
قاینی با بیان اینکه یک گاوداری نیز توسط یکی از اهالی روستا تأسیس شده که نزدیک 40 رأس گاو در آن نگهداری شده و چهار نفر نیز به صورت مستقیم مشغول به کار شدهاند، بیان کرد: همچنین یک گلخانه بابت کشت خیار و توت فرنگی نیز توسط یکی از ساکنین زیبد برای 10 نفر از جوانان اشتغال ایجاد کرده، اما متاسفانه به دلیل مشکل سوخت رسانی در فصل سرما این گلخانه فعال نیست.
وی ادامه داد: از جاذبههای تاریخی زیبد نیز میتوان به ساعت آبی، قلعه زیبد، قلعه شاه نشین  و بافت قدیمی روستا اشاره کرد.
دهیار روستای زیبد افزود: با توجه به اینکه در هشت سال جنگ تحمیلی بیش از 600 نفر رزمنده از این روستا اعزام شده و ثمره آن 25 نفر شهید بوده و از این تعداد چهار نفر نیز سردار شهید بوده، به عنوان روستای شاخص در جریان دفاع مقدس معرفی شده است.
قاینی اظهار کرد: در شاهنامه آمده که جنگ 12 رخ در محل درب صوفه و قلعه فرود اتفاق افتاده و فردوسی این روستا را زیبد معرفی نموده و پس از پایان جنگ تصمیم به حفر 3 قنات گرفته شده که یکی از این سه قنات، قنات زیبد است.
وی در خصوص بافت قدیمی روستا نیز گفت: طی بازدیدی که نماینده میراث فرهنگی و شورای اسلامی شهر گناباد از بافت تاریخی زیبد داشته اند، مقرر شد پس از ثبت ملی نسبت به احیاء و بازسازی بافت اقدام شود و همچنین منزلی هم مورد بازدید قرار گرفت و پیگیر آن هستیم که این منزل با همکاری اهالی، مجوز اقامتگاه بوم‌گردی بگیرد.
قاینی بیان کرد: با توجه به اینکه حدود 15 سال از اجرای طرح هادی روستای زیبد میگذرد، اما هنوز گاز به روستا نیامده، البته لولههای گاز در خیابانها و کوچهها قرار داده شده و علمکها نیز خریداری شده، اما به دلیل مشکل نقدینگی کار به کندی انجام شده و شرکت مجری توان خرید لولههای اصلی را ندارد.
دهیار روستای زیبد تأکید کرد: قرار بوده قبل از زمستان امسال منازل روستا گازدار شوند و مردم از نعمت گاز برخوردار شوند، اما به دلیل مشکل نقدینگی و اینکه مشکلاتی بابت محل عبور لولههای گاز از زمینهای مردم روستاهای همجوار رخ داد، سه ماه کار متوقف شد و در حال حاضر قول اردیبهشت سال آینده را دادهاند.
جاده اصلی روستا بسیار خطرناک است
وی افزود: جاده روستا که در امتداد چندین روستا قرار دارد، عرض آن بسیار کم و باریک است و با توجه به ییلاقی بودن منطقه و تعداد زیاد روستا عبور و مرور ماشین بسیار زیاد بوده و
 تابحال چندین تصادف منجر به فوت در این جاده صورت گرفته است.
قاینی عنوان کرد: با توجه به اینکه این جاده یک جاده روستائی است و عرض آن 6 متر بوده و نیز وجود ترافیک زیاد، بایستی هرچه سریعتر نسبت به اصلاح و بهسازی جاده و حداقل پیچ ها اقدام شود تا از بروز حوادث ناگوار دیگر جلوگیری شود.
قاینی تصریح کرد: پیگیر یک جاده میان بر که به زیبد وصل شود و روستا را هفت کیلومتر نزدیکتر می‌کند، هستیم و احداث این جاده از بار ترافیکی جاده اصلی نیز کم میکند.
تنها سالن ورزشی روستا جوابگوی نیاز جوانان نیست
دهیار روستای زیبد با بیان اینکه تنها سالن ورزشی روستا کوچک بوده و تنها برای رشته والیبال از آن استفاده میشود و با توجه به اینکه تعداد زیادی از جوانان روستا و حتی روستاهای اطراف از آن استفاده میکنند جوابگوی نیاز همه آنها نیست، اظهار کرد: اما پیگیر ساخت یک سالن ورزشی بزرگ دیگر هستیم که یکی از خواستههای مردم نیز است.
وی اضافه کرد: تکمیل ساختمان اداری و انبار دهیاری روستا با هزینهای بالغ بر 17 میلیون تومان، احداث و بازسازی جداول بلوارهای زیبد به طول یک کیلومتر با هزینه 120 میلیون تومان و زیرسازی آن نیز 64 میلیون تومان نیز هزینه در برداشته است و همچنین 27 هزار و 660 متر مربع نیز آسفالت شده که قیر آن از محل قیر رایگان دولت تأمین شده است.
قاینی خاطرنشان کرد: در بعضی از روستاها به دلیل کوتاهی پیمانکار، این قیر جذب نشده، اما پیمانکاری که این روستا انتخاب نموده، توان جذب قیر را داشته است.
دهیار روستای زیبد گفت: از ابتدای بهمن ماه سال گذشته در مجموع مبلغ 220 میلیون تومان در روستا هزینه شده که مبلغ 64 میلیون تومان از محل اعتبارات دهیاری پرداخت شده و مابقی نیز بدهکار هستیم.
وی با بیان اینکه یکی از نیازهای ضروری منطقه راه اندازی ایستگاه آتش نشانی است، گفت: با توجه به اینکه در کل دهستان ایستگاه آتش نشانی وجود نداشته یک ساختمان بابت ایستگاه در دست احداث داریم که به دلیل کمبود اعتبارات ناتمام مانده است.
قاینی بیان کرد: تعدادی از خیرین زیبد در اقدامی خداپسندانه اقدام به تاسیس مؤسسه خیریه ای با همکاری بهزیستی نمودند که در اولین اقدام هر روزه تعداد ۲۵ عدد غذای گرم بین نیازمندان و از کار افتادگان توزیع می کند و هر چند حدود ۶ ماه از آغاز فعالیت آن می گذرد، اما از حدود یک ماه قبل برای توسعه فعالیت های خود اقدام به کلنگ زنی ساختمانی برای خیریه زده شد و در آینده بناست علاوه بر زیبد سایر روستاهای اطراف را تحت پوشش قرار دهد.
دهیار روستای زیبد تأکید کرد: با توجه به آماده نبودن ساختمان، از ریاست دانشگاه علوم پزشکی درخواست داریم  ساختمان قدیمی درمانگاه زیبد را که بلا استفاده است  را در اختیار این مؤسسه قرار دهند تا در آن محل اقدام به نگهداری افراد سالمند نمایند.
به گزارش ایسنا، روستای زیبد در 20 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گناباد واقع شده و بزرگترین روستای بخش کاخک به شمار می‌رود.

خبرگزاری ایسنا

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد