تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 29 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
الأحد 11 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 21 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

به مناسبت درگذشت یاردیرین امام بازنشر می شود مشروح کامل سخنان مرحوم هاشمی رفسنجانی در سفر به گناباد

به گزارش مجله باران کویر؛ 26 اردیبهشت ماه ۱۳۷۱ مرحوم حجه الاسلام هاشمی رفسنجانی در کسوت ریاست جمهوری به شهرستان گناباد سفر کرد .  این مراسم که با استقبال خوب مردم گناباد در محل استادیوم ورزشی ملت واقع در خیابان غفاری برگزار شد با تلاوت قرآن و خیر مقدم فرماندار وقت آغاز گردید و سپس دکتر مهدی مهدی زاده نماینده وقت شهرستان ضمن پرداختن به مسائل شهرستان، تسریع در پروژه گازرسانی و عبورراه آهن بخش مشهد- بافق به گناباد  و بجستان را جزو مطالبات و خواسته های  اصلی مردم شهرستان گناباد مطرح نمود. در ادامه نیز حجه الاسلام هاشمی رفسنجانی  که با استقبال شدید مردم و شعارهایی نظیر”هاشمی هاشمی حمایتت می کنیم” ، “هاشمی هاشمی خدا نگه دارتو ” و ” خامنه ای زنده باد هاشمی پاینده باد” روبرو شده بود به ایراد سخنرانی پرداخت که در این مجال متن کامل را برای اولین بار منتشر می نمائیم.
ضمنا از جناب آقای منصور مهدیزاده که فایل صوتی این سخنرانی را به صورت اختصاصی ضبط و پس از گذشت ۲۲ سال در اختیار گنابادتایمز قرار داده اند تشکر می گردد.
متن کامل سخنرانی حجه الاسلام هاشمی رفسنجانی در ۲۶ امین روز از اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۱

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله الائمه المعصومین.
من امروز را از روزهای خوب و خاطرات الهام انگیز زندگی خودم به حساب می آورم که خداوند توفیق عطا کرد در جمع مردم خونگرم و صمیمی و عطوف جنوب خراسان باشیم .
از صبح تا به حال ما مردم متدین و انقلابی شهرستان طبس وشهرستان فردوس را زیارت کردیم و این ساعت در میان شما مردم بزرگوار و متدین و تلاشگر گناباد هستیم.
این همه مهر و محبتی که ما از شما دراین لحظاتی که در شهر شما هستیم می بینیم مایه ی نشاط و امید ماست و مایه ی دلگرمی و تحرک بیشتر در جهت خدمت کردن به شما مردم شایسته و صالح.
جنوب خراسان از مناطقی است که متاسفانه دارای بیشترین بخش محروم است در کشور. به خاطر وسعتی که دارد وبه خاطر مناطق کویری وسیعی که دارد و به خاطرپراکندگی شهرها و روستاها ، دهستان ها و بخش هایش.
به همین جهت در اثر پراکندگی و وسعت خاک  و کمی نزولات آسمانی از جهاتی دچار محرومیت است ولی نقطه ی قوه ی این منطقه داشتن انسان های  صالح و با استعداد و متعهد و انقلابی و علاقمند به میهن و اسلام است.
مخصوصا شهر شما گناباد که از یک  سابقه ی فرهنگی طولانی برخوردار است و روحانیت و نیروهای مذهبی اصیل فراوانی در این منطقه وجود داشته و دارد و در دوران اخیر چهره های دانشگاهی،تحصیل کرده و دانشمندی را شما تحویل جامعه داده اید که می تواند بنیه علمی و اقتصادی و مادی و فرهنگی شهرستان شما را تقویت بکند.
از سال های پیش ما در مجلس شورای اسلامی  از طریق نماینده ی پرکوش و پرتلاشتان جناب آقای دکتر مهدیزاده اطلاعات ریزی  از شرایط زندگی اینجا داشتیم و پیش از انقلاب یکی دوبار من رد اینجا بوده ام عبوری که اطلاعات جغرافیایی هم از منطقه از قبل داشته ام و این روزها به خاطر مسئولیتم اوضاع اینجا را خوب می دانم.
یکی از کارهای بسیار مثبت شما که می تواند برای سایر بخش های کشورما مفید باشد و با این  اظهارات من به اطلاع مردم ایران خواهد رسید تلاشی که شما به طور خودجوش در جهت مهار آب های سطحی و هرزروی منطقه تان کرده اید.
اقداماتی که توسط مردم و جهاد سازندگی و مسئولان دیگر انجام شده نماینده هوش و ابتکارشما مردم است که آب فراوانی رو هم مهار می کنید و هم قنات های قدیمی و  با ارزشتان را با  تزریق آب پر آب تر می کنید و وسیله ی تشویق کشاورزان و رفع کم آبی شده اید.
مسئله ای که باز قابل ستایش است از کارهای شما درخت کاری وسیع در دشت هاست که طبق آمار مقدار زیادی توانسته اید شما جو منطقه را عوض کنید و تاثیر بگذارید روی وضع هوا و آب منطقه که ادامه این کار و توسعه این کار به بقیه بخش ها می تواند آن مشکل اساسی جنوب خراسان را حل بکند .
ما در صحرای تربت، در فردوس، در طبس، در جاهای دیگه هم  این ابتکارات را دیدیم اما اینجا به نظر ما وسیع تر و فراوان تر آمد.
این خواسته ای که شما دارید در مورد استفاده از راه آهنی که جنوب و شمال کشور را به هم وصل می کند به هر حال عملی خواهد شد.
ان شاالله این راه آهنی  که شما از آن صحبت می کنید این چیزی است که برای منافع و مصالح کل کشور و کل منطقه ضروری است . ما تصمیم گرفته ایم که جاده ی  ابریشم را به صورت مدرنش در عصر خودمان  احیا کنیم و یکی از این کارها احداث راه آهن است که مورد مطالبه ی شما است. الان در دست مطالعه است ، مسیرهای متعددی را در منطقه دارند برررسی می کنند بعد از اینکه مشاورها نظر بدهند قابل تصمیم گیری است. لابد خودتان باید بدانید که راه آهن را وقتی که مسیریابی می کنند محاسبه می کنند که از کدام منطقه بیشتر برای حمل بار و مسافر می تواند مفید باشدو مسیر کدام مسیر آسان تر است کوه های کمتر،تونل های کمتر، پل های کمتر و بار بیشتر و مسافر بیشتر و منطقه های مستعد و مستحق احیای بیشتر، همه این ها  را در محاسبات بررسی می کنند ، آن چه به صلاح کشور است و به صلاح مملکت و انقلاب است  انتخاب می کنند به هر حال این راه آهن چیزی است که جنوب خراسان را از انزوا بیرون خواهد آورد و منطقه را از این بنبستی که گرفتار بوده و بسیاری از امکاناتش و استعدادش در اثر این بنبست هرز میرفته است نجات خواهد داد ان شا الله.
ما قبل از اینکه به اینجا بیاییم از طریق مسئولان استان و روحانیت منطقه مطالب زیادی در نیازهای اینجا شنیدیم و امروز با مذاکراتی که با فرماندار محترمان شد در اینجا، کمبود ها و استعدادها مطرح شد، آب اشامیدنی معلوم شد مسئله جدی شهرشما و روستاهای شما است  که با مطالبی که در حاشیه دارد مورد بررسی قرار می گیرد ، به هر حال آب چیزی است که نمی شود از آن صرفنظر کرد و مشکل شهرستان شما حل می شود که انشاالله حل خواهد شد.
تقویت مراکز تحصیلات عالی که فعلا به حمدالله در شهرستان شما پایه گذاری شده  در برنامه است به خاطر استعدادهای منطقه و فراوانی نسل جوان و نوجوان ما که ما ترجیح می دهیم این ها در محیط خودشان درس بخوانند به جای اینکه به شهرهای بزرگ مهاجرت کنند و مشکلات خانوادگی و احیانا اخلاقی داشته باشند، ماندن آن ها در شهرهای خودشان و تحصیل در این جا هم هزینه کمتری دارد و هم بار منفی اجتماعی کمتری دارد و هم این ها را تشویق می کند که بعد از تحصیلشان در وطنشان وشهرشان و  زادگاهشان بمانند و به این جا خدمت کنند و بنابراین این در سیاست عمومی ماست  ما حتی برای دانشگاه های موجود هم به گونه ای سهمیه بندی کرده ایم که هر استانی و هر بخشی در دانشگاه ها حضور کافی داشته باشد  به خاطر نیازهای نیروهای فنی و تخصصی که هر منطقه دارد.
یکی از بی عدالتی های رژیم گذشته این بوده است که  دانشگاه ها را به گونه ای تنظیم کرده بود  که شهرهای برخوردار و منعم و مرفه و عمدتا تهران واصفهان و شیراز و تبریز و مشهد بهره می گرفتند.  ما درست ضد این سیاست را دنبال می کنیم که جوان های مناطق دوردست،محروم ،مرزی، آن هایی که در گذشته خواب ورود به دانشگاه را هم نمی دیدند از طرق مختلف پایشان به دانشگاه باز بشود تا اینکه خود این ها به دست خودشان منطقه محروم خودشان رو آباد کنند.
اگر بنا باشد دانشمندان مناطق دیگربه مناطق محروم بروند البته کار انسانی است و خیلی ها ممکن است بروند اما این آن جاذبه ای که آبادی مناطق محروم و دورافتاده برای فرزندان همانجا دارد مخصوصا مناطق کویری برای دانشمندان مناطق مرفه ندارد هر قدر هم روحیه ها انسانی و عدالت خواه  باشد بنابراین این سیاست عادلانه جمهوری اسلامی و خواست مردم ماست که  حضور نیروهای بخش های محروم در تحصیلات عالی و مدارس بالا و دانشگاه ها و تخصص ها بیشتر بشود .
به هر حال وضع جدیدی هم در منطقه شما به وجود آمده است با آزادی چندین کشور مسلمان در شمال خراسان و با پیروزی ملت افغانستان و با باز شدن راه ما به این کشورهای جدید الاستقلال و با ارتباط ده ها میلیون مسلمان با منابع زیاد با منطقه ، که ارتباطشان با خراسان و با منطقه شما درقدم اول است و شما پیشانی این جبهه ی  کمک به کشورهای شمال هستید. جوانان ما ،فرهنگیان ما و  برادران روحانی ما همه باید اماده باشند که این وضع جدید و فرصت استثنائی که برای ما ،برای دنیای اسلام پیدا شده وظیفه انسانی و فرهنگی و اقتصادی خودمان را انجام بدهیم.
در همین مسیر ما نیاز داریم که مراکز فرهنگیمان را، مراکز تربیتیمان را، مراکز تفریحیمان را تقویت بکنیم . در منطقه شما و به طور کلی جنوب خراسان یکی از کمبودهای جدی نبودن امکانات تفریحات سالم برای نوجوانان و جوانان است که ما به خاطر گرفتاری های دوران جنگ نرسیدیم به این بخش.  ان شا الله با همکاری خود شماها با کمک علما وروحانیتتان و با کمک فرهنگیان و دانشگاهیتان ما بتوانیم این بخش عقب افتاده از خدمات اجتماعی را جبران بکنیم و وسایل تفریح سالم ،تربیت سالم و راه درست و پر کردن اوقات خالی جوانانمان را مخصوصا خانم ها که در جامعه ما امکانات تفریحی و اجتماعی برای آنها کمتر است ما بتوانیم این عقب ماندگی را جبران کنیم.
من در پایان عرایضم ضمن تقدیم احترام  به خانواده های محترم معظم شهدا، به برادران بزرگوار جانباز و آزاده به  ایثارگران دوران نبرد و به خانواده های  مفقودان مظلوممان از همه مراحمی که شما در این مراسمی که ما در میان شما بودیم و ما را مورد لطف و محبت  با احساسات گرم  و پذیرایی های برادارانه خود قرار دادید صمیمانه تشکر می کنیم ونکته ای که باید همین جا عرض بکنم  ازاین که فرصت مسافرت به نقاط محروم و بخش های شهرستان شما را ما پیدا نکردیم و عذر ما را هم حتما آن ها می پذیرند  و ان شاالله در فرصت دیگری که با وقت بیشتربه زیارت شما بیایم  آن ها را خواهیم ملاقات کرد عرض خواهی می کنیم و امیدواریم که ما با تلاش شما و با همکاری شما عقب ماندگی های دوران جنگ را در دوران بازسازی بتوانیم جبران بکنیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
منبع گناباد تایمز

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد