تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
شنبه 28 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
السبت 10 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 20 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

آدر حال حاضر 24 روستای گناباد با تانکر آبیاری می شوند

به گزارش مجله باران کویر؛ محمد علی نبی پور فرماندار گناباد با اشاره به وضعیت بارندگی و اقلیم گناباد گفت: این شهرستان با شرایط خشکسالی نا آشنا نیست و و بارندگی در سال های اخیر در این شهرستان کاهش داشته است. و متاسفانه از سفره های زیرزمینی و منابع آبی بهره برداری نامناسب صورت نمی گیرد، و شبکه های کشاورزی دچار بحران آب شده است.
محمدعلی نبی پور با اشاره به جدی بودن، تنش آبی در گناباد گفت: هم اکنون اهالی 24 روستای این شهرستان با تانکر آبرسانی می کنند.
وی با ابراز امیدواری از تشکیل جمعیت ناجیان آب در این شهرستان اظهار نمود: اقدامات ترویجی و عملی، بهره وری مناسبی از منابع آب و گامی در جهت کاهش بحران خواهد بود.
حسن اسماعیلیان اظهار کرد: امکانات استان را باید در نظر گرفت؛ استان هیچ امکاناتی برای توسعه و ایجاد منابع آبی جدید ندارد، باید با مدیریت منابع موجود این بحران را مدیریت شود، زیرا در تابستان امسال 30 شهر استان با تنش آبی مواجه شده بودند.
وی بیان داشت: در هشت سال گذشته 3700 لیتر از ظرفیت تولید آب استان صرف کاهش جبران آبدهی چاه های موجود شده و شاهد کاهش 6 درصدی سالانه ظرفیت آبدهی چاه ها هستیم این در حالی است که در سال 87، ظرفیت تولید آب 6 هزار و 400 لیتر بوده است؛ و 250 حلقه چاه جدید حفر شده وجود دارد؛ پنج هزار لیتر ظرفیت تولید آب افزایش یافت، لیکن اکنون توان استحصال ما به هفت هزار و 600 لیتر رسیده است.
حسن اسماعیلیان گفت: طبق قانون باید برداشت آب از منابع تجدید پذیر سالانه 75 درصد باشد، لیکن 130 درصد از منابع آبی و 30 درصد از ذخایر استراتژیک آب برداشت می شود.
 اسماعیلیان برای مقابله با بحران آب در گناباد اضافه کرد:  با تصفیه آب در شبکه فاضلاب می توان آبی به اندازه 150 لیتر در ثانیه، معادل آب قنات قصبه برای مصرف در بخش کشاورزی حاصل کرد و راهکار دوم جداسازی آب آشامیدنی از دیگر مصارف، با توجه به کاهش کیفیت آب است.
وی گفت: هم اکنون هفت درصد منابع آب خراسان رضوی به مصرف آشامیدنی می رسد و در صورتی که مدیریت صحیح مصرف صورت نگیرد، مشکلات تامین منابع آبی این بخش تشدید می شود.
قائم مقام و مشاور شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به بهره برداری از آب ها گفت: در طول تاریخ ایرانیان الگوی مدیریت و استحصال آب در دنیا بوده اند اما اکنون به علت بهره برداری بیشتر از ظرفیت و تغییرات اقلیمی، دچار بحران آب شده ایم که این مساله در گناباد و خصوصا بخش های کاخک و روستاهای آن شدت یافته است.
محمد علایی از قانون تخصیص اعتبارات خشکسالی به صورت استانی انتقاد کرد و بیان داشت: با توجه به گستردگی و تعدد شهرها و تنوع آب و هوایی استفاده از میانگین بارندگی ملاک درستی برای سنجش خشکسالی استان نیست و نمایندگان مجلس باید اصلاحاتی در این قانون صورت دهند.
وی مهاجرت بسیاری از روستاییان را به علت نبود باران و تخصیص اعتبارات ابراز داشت و گفت: اکثر کشاورزان با درآمد کنونی توان تامین هزینه ی های مکانیزاسیون آبیاری را ندارند، و دولت یازدهم اهتمام زیادی در بخش کشاورزی داشته است؛ لیکن اعتبارات تخصیص یافته در این بخش کافی نیست. لذا سرمایه گذاری مناسب در بخش کشاورزی کاهش آسیب های اجتماعی و امنیتی ناشی از مهاجرت اجباری و خالی شدن روستاها را در پی دارد و هر بیلی که از دست کشاورز به زمین بیفتد معادل سنگری است که دشمن فتح کرده است.
مهدی جمشیدی مدیرعامل جمعیت ناجیان آب خراسان رضوی همچنین بیان داشت: سومین جمعیت ناجیان آب استان به عنوان یک تشکل مردم نهاد برای همفکری و تلاش برای نجات وضعیت بحرانی آب با شعار 'آب، گناباد و آینده' فعالیت خود را در این شهرستان آغاز کرد. پرداختن به وضعیت بحرانی منابع آبی شهرستان و بررسی راهکارهای مشارکت اقشار مختلف مردم در بهینه سازی و حفظ منابع زیرزمینی آب از دیگر اهداف تشکیل این جمعیت است.
مهدی جمشیدی افزود:  130 درصد از آب تجدید شونده خراسان رضوی برداشت می شود؛ در بخش کشاورزی کمترین کمک ها را در سال های اخیر توسط دولت صورت گرفته است؛ ولی این کمک ها در دولت یازدهم تا حدی بهبود یافت؛ اما کافی نیست. جمعیت ناجیان آب پیش از این در شهرستان های نیشابور و تربت حیدریه تشکیل شده بود.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد