تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
سه شنبه 3 بهمن 1396.
تاریخ شمسی :
الثلاثاء 7 جماد أول 1439.
تاریخ قمری :
Jan 23 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

لینک های مفید

 

 

 

 

 

ثبت تاریخ شفاهی 9 شهرستان استان خراسان رضوی

ابوالفضل حسن آبادی روز شنبه گفت و گو با خبرنگار افزود: طرح ثبت تاریخ شفاهی شهرستانها از سال 1390 آغاز شد و تاکنون تاریخ شفاهی شهرستانهای قوچان، طبس، فریمان، نیشابور، تربت حیدریه، گناباد، بردسکن، درگز، مشهد، فردوس، کاشمر صورت گرفته است.
وی ادامه داد: محدوده کاری این طرح شهرستانهای خراسان رضوی است اما در خلال آن ثبت تاریخ شفاهی برخی شهرستانها مانند فردوس و طبس که مربوط به منطقه خراسان بوده نیز انجام شده است.
مدیر امور اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی درباره نحوه اجرای طرح ثبت تاریخ شفاهی گفت: از افرادی که درباره تاریخ منطقه خود اطلاعاتی دارند یا محقق یا دانشجوی رشته های تاریخ، جامعه شناسی، مردمشناسی هستند دعوت به عمل آمد تا به عنوان نماینده مرکز مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.
وی افزود: نماینده این مرکز در شهرستان مربوطه موظف است نسبت به انجام مصاحبه و ثبت خاطرات اشخاص و رجالی که اطلاعات کافی درباره وقایع تاریخی آن منطقه دارند جمع آوری عکسهای تاریخی، نقشه ها و اسناد مربوط به رویدادها، اماکن تاریخی و تفریحی را انجام دهند.
حسن آبادی ادامه داد: در این طرح تاریخ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و اداری هر شهر، تاریخ شفاهی رویدادهای مناطق و روستاهای اقماری، آداب و رسوم، محلات قدیمی و بافت سنتی، شخصیتها، ایلات و عشایر، کوچ و موارد مشابه در قالب مصاحبه ها و تحقیقات مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.
وی گفت: مراکزی از جمله کانون بازنشستگان و مطبوعات، مدیریت اسناد و مطبوعات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی را در ثبت تاریخ شفاهی شهرستانهای مختلف خراسان رضوی یاری می دهند.
او افزود: روش معمول در انجام تمام مصاحبه‌ ها این است که ابتدا زندگی‌نامه مصاحبه‌ شونده، آداب و رسوم و اوضاع فرهنگی زمان زندگی او و سپس شغل و در پایان خاطرات و روایتهایش از وقایع و رویدادهای تاریخی روی داده در شهر مورد سئوال قرار می گیرد.
وی ادامه داد: در این مرکز خاطرات و روایت های شفاهی افراد مصاحبه‌ شونده بازشنوایی می شود سپس برای هر فرد پرونده ای تشکیل شده و خاطرات وی در قالب فریم ثبت می شود.
مدیر مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی گفت: حاصل تحقیقات و مصاحبه ها ثبت و ضبط شده و تبدیل به نرم افزار یا کتابهایی می گردد تا از طریق سامانه این مرکز و کتابخانه در دسترس محققین و پژوهشگران قرار گیرد.
وی افزود: تهیه تاریخ شفاهی هر شهرستان یک سال به طول می انجامد، از سال 1390 تاکنون بیش از دو هزار ساعت مصاحبه در خصوص موضوعات مختلف با اشخاص مطلع و پیشکسوت در شهرستانها تهیه شده و این طرح تا پایان ثبت تاریخ شفاهی هر 28 شهرستان استان خراسان رضوی ادامه دارد.
بخش تاریخ شفاهی آستان قدس رضوی به عنوان یکی از غنی‌ ترین مراکز تاریخ شفاهی کشور مطرح است. همچنین در مرکز اسناد آستان قدس رضوی منابع آرشیوی دیگری شامل تقویم رویدادهای خراسان و آستان قدس رضوی، مجموعه عکس، مطبوعات خراسان و جهان، مجموعه منابع مناسبتی، پژوهش و انتشارات، خدمات کارشناسی و معرفی اسناد و عکسهای قدیمی نگهداری می شود.

خبرگزاری ایسنا

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد