تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 29 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
الأحد 11 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 21 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

مجتبی حسین نژاد گفت: نهادها باید تلاش کنند تا معلولین در رفاه و معیشت زندگی کنند

به گزارش مجله باران کویر؛ مجتبی حسین نژاد رییس اداره بهزیستی گناباد در محل فرمانداری گناباد درخصوص روز جهانی معلولین به خبرنگاران اذعان داشت:

هر ساله در 3 دسامبر، به تکریم و سپاس از معلولین و توان جویان پرداخته می شود؛ این روز از طرف سازمان جهانی روز جهانی معلولین اعلام شده است.
وی با ضروری دانستن توجه نهادها به معلولین بیان داشت: رسید به مشکلات معلولین و ارتقا سطح آنها ضروری است؛ و نهادها باید در تلاش باشند، تا حداقل رفاه و معیشت را برای معلولین مهیا کنند؛ و زمینه های لازم را جهت برابری فرصت و دسترسی به امکانات عمومی از قبیل: آموزش، اشتغال، مسکن ومناسب سازی را همانند سایر شهروندان فراهم نمایند؛ به تبع بحث سازمان ملل متحد و قانون جمهوری اسلامی ایران نیز در جهت توانمند سازی و ارتقاء سطح زندگی معلولین تدوین شده است؛ در ماده 2 قانون در ارتباط با مناسب سازی باید شهرداری ها و ادارات در جهت همسویی برای مناسب سازی اقدام نمایند.
وی از همه سازمانها خواست: در طول سال ، موضوع رسیدگی به مسائل و مشکلات معلولین به طور برجسته در اذهان عمومی قرار گیرد و برای رفع این مشکلات اطلاع رسانی کافی نیز صورت گیرد؛ و نه فقط در روز جهانی معلولین اقداماتی را انجام داد.
حسین نژاد در این باره افزود: کشوری آباد نیازمند، مشارکت همه اقشار جامعه به ویژه معلولان است؛ و حمایت از جامعه معلولین نیز نیازمند مشارکت همگانی است؛ اگر بخواهیم به آن مطلوب رسیده شود؛ باید شهروندان و مردم و سازمانهای زیر ربط و خیریه ها و NGO کمک به بهزیستی نمایند و بازوی توانمند بهزیستی باشند؛ که بهزیستی بتواند به آن مطلوب دست یابد.
مجتبی حسین زاده گفت: شاید این افراد از لحاظ جسمانی معلول باشند، ولی از لحاظ روحی به مراتب شادتر از سایر افراد جامعه هستند؛ اگر روز جهانی معلولین همه روزه برگزار می شد، نظر جامعه به این قشر بیشتر معطوف می شد.
رییس بهزیستی در مورد اقدامات صورت گرفته؛ افزود: حوزه بهزیستی به عنوان تنها متولی امور معلولین در کشور با هدف پیشگیری از بروز بیشتر ناتوانی و ایجاد فرصت های برابر نموده است؛ که سعی در خودکفایی فرد ناتوان در جهت توانمند سازی وی، در برخورد با مشکلات و سازگاری با محیط با ایجاد امکانات آموزش، مشاوره، اشتغال، ارائه تسهیلات، مسکن و خدماتی که به آنان ارائه می دهد؛ به آنان کمک می نماید. همچنین در بحث افزایش آگاهی افرادی که دارای ناتوانی نسبت به توانایی های جسمانی و روانی خویش هستند؛ و همچنین سازگاری آنها با محیط استقلال اقتصادی از طریق اشتغال و تبدیل وی به عنوان فرد موثر در جامعه محسوب شوند؛ در راستای خدمت رسانی به معلولین، بهزیستی این فعالیت ها می باشد.
وی گفت: یکی از بحث های مهم بهزیستی، اشتغال می باشد؛ که از 2026 نفر،  755 نفر بیکار هستند؛ 451 نفر شاغل می باشند؛ 366 نفر از کار افتاده و 67 بازنشسته و 387 نیز سایرین می باشد.   
وی در خصوص مبحث اشتغال گفت: بهزیستی اوّل پروسه آماده سازی شغلی را انجام می دهد؛ که مرتبط با آن یک کمیته توانمند بخشی از کسانی است، که توسط مددکار تشکیل پرونده داده اند؛ و پس از تعیین در صد معاولیت، آموزش های لازم در خصوص آماده سازی شغلی به آنها داده می شود؛ اعم از مهارت های ارتباطی و زندگی و...که آماده مبحث بازتوانی می شود؛ در این قسمت کاری که بهزیستی به اینها ارائه می دهد: 1- تسهیلات4 %. 2- سهم بیمه کارفرما و خویش فرما می باشد؛ در حالی که سهم بیمه کار فرما که 93% می باشد پرداخت می شود؛ و کسانی که خودشان به کار می شوند بهزیستی آنها را بیمه می کند؛ به طور کلی 120 نفر بیمه کارفرما و خویش فرما پرداخت می شود.
وی بیان داشت: بهزیستی از سال 92 تا کنون حدود 24000000ریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغال پرداخته است؛ و 68 نفر از سوی کارفرما به آنها بیمه تعلق گرفته است. بخشی نیز به سازمانهای دولتی و شرکت های غیر دولتی و...معرفی می شوند.
وی از همه سازمان ها برای استخدامی معلولین تقاضای توجه داشت؛ و گفت: بر طبق قانون 3 % معلولین به ادارات و نهاد های دولتی و غیر دولتی باید جذب شوند؛ در حالی که این کار کمتر صورت گرفته است. این نگاه صرفاً حمایتی نیست بلکه در جهت کمک به این قشر می باشد؛ در صورتی که هر کارفرمای مددجوی بهزیستی را بکار بگیرد؛ حق بیمه وی را تا 5 سال اداره بهزیستی قبول نموده و همچنین تسهیلات قرض الحسنه به وی تعلق خواهد گرفت.
وی در خصوص خدمات به دانش آموزان و دانشجویان گفت: بهزیستی 35 دانشجوی تحت پوشش و 144 دانش آموز در حوزه معلولین دارد؛ که 100 % شهریه اینها را بهزیستی پرداخت می کند؛ و به ایاب ذهاب دانش آموزان معلول در مقاطع مختلف تخصصی کمک می نماید؛ و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در تهیه لوازم الضروری بهزیستی یاری می کند.
وی اذعان داشت: بحث مستمری به قشر معلولین به تعداد 486 نفر، با توجه به نیازمندی و در صد معلولیت آنها تخصیص می یابد؛ در حالی که 100 نفر برای تخصیص اعتبارات با مشکل مواجه هستند. مستمری اول به بیماران روانی که تعدادشان 55 نفر است تعلق می گیرد؛ توان جویانی که در منزل نگهداری می شوند به آنها مستمری تعلق گرفته می شود. از مهمترین مستمریها آب و برق و گاز است؛ در سطح کشور بین وزارتخانه ها تصمیم به ارائه این خدمات به فرد معلول داده شود. گناباد 95 % یا 99 % آن خدماتی که باید به حوزه توانبخشی ارائه شود، این در حالی است که گناباد در بخش توانبخشی فعال می باشد، و برای همه این بخش خدماتی را ارائه می دهد؛ این در حالی است، که برای مددجویان بهزیستی رایگان است؛ و نیز پرداخت یارانه به مراکز و پرداخت مستمری به پرستار از جمله اقدامات بهزیستی می باشد.
 وی ادامه داد: 5 مرکز خصوصی در حوزه توانبخشی وجود دارد که 3 مورد آن: امید تندرستی با 30 نفری  تحت پوشش و مرکزی تولیدی و حمایتی است؛ تلاش با 20 نفر تحت پوشش، که مرکز حرفه آموزی است؛ و تبسم که 15 نفر را تحت پوشش دارد و مرکزی آموزشی است؛ که با پرداخت یارانه در کیفیت و رضایت خانواده و استقلال و خود تکایی بسیار موثر است؛ لازم به ذکر است، ظرفیت این پتانسیل ها تکمیل نمی شود.
109 نفر در شهید کامیاب هستند و سالمندان در شهرستان گناباد 30 نفر را پذیرش نموده اند؛ و خیریه ی دیگری در حوزه معلولین به نام جامعه نابینایان که تقریباً 600 تا 500 خورده ای پرونده واگذار شده و تحت حمایت بهزیستی می باشند.
پیگیری معافیت فرزندان معلول در خصوص ماده 6 قانون جامع حمایت از معلولین نیز اقداماتی صورت گرفته است؛ و در امور فرهنگی و ورزشی معلولین نیز فعالیت هایی صورت گرفته است.
وی با بیان حساسیت برروی به آموزش معلولین افزود: برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه از سال 1375 شروع شده است و حالی که در گناباد از سال 1375 اولین اقدامات آن صورت گرفته است، و با 300 توانجو آغاز به کار نموده است؛ و هم اکنون 900 توانجو دارد؛ ودارای 37 نفر داوطلب محلی مسقر در روستاها می باشد؛ که در سه مرحله از جمله: آگاه سازی، ارئه خدمات به موقع، پیشگیری از معلولیت فعالیت می کنند.
بهزیستی گناباد در حال حاضر دارای 2026 معلول دارد؛ 654 نفر معلول جسمی حرکتی، 266 نفر بینایی، 294 نفر معلول شنوایی، 699 نفر ذهنی، 70 نفر روانی، 43 نفر گفتاری دارد.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد