تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 28 شهريور 1400.
تاریخ شمسی :
الأحد 12 صفر 1443.
تاریخ قمری :
Sep 19 2021.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

یارانه نقدی از مصیبت عظمای دولت تا سیاسی‌بازی

یارانه نقدی حذف می شود یا خیر؟ این سوالی است که از سال ۹۴ تا امروز در اذهان افکار عمومی صدا می‌کند اما هنوز پاسخی درست و درمان برای آن یافت نشده است

چرا که ضد و نقیض های یارانه‌ای ادامه دارد و یک روز صحبت از حذف یارانه نقدی و توافق دولت و مجلس بر سر آن است و روز دیگر خبر از مخالفت دولت با حذف ۲۴ میلیون پردرآمد یارانه بگیر.
به گزارش تیک، درواقع می توان گفت، حذف یارانه نقدی  از روی کار آمدن دولت روحانی تا امروز که نزدیک به 3 سال ازفعالیت دولت یازدهم می گذرد مطرح بوده و دولتی ها را بر سر دوراهی قرار داده است.از یک سواقتصادی های دولت پرداخت یارانه نقدی را عذاب عظمی می دانند و از سوی دیگر گلایه ها و اعتراض های افکار عمومی اجازه حذف یارانه نقدی را به دولت یازدهمی ها نمی دهد و به همین دلیل است که ضد و نقیض های یارانه ای روز به روز بیشتر می شود.
همین چند وقت پیش بود که وزیر اقتصاد اعلام کرد: شب پرداخت یارانه شب عزای دولت است! در واقع به گفته علی طیب نیا، پرداخت یارانه نقدی را مصیبت عظمای دولت است. مصبیتی که حذف آن هم اما و اگرهای زیادی برای دولتی ها ایجاد کرده و هم پیکان انتقادات و گلایه ها از سوی  مردم به سوی دولت یازدهم روان شده است.
پرونده حذف یارانه پردرآمدها از ابتدا تا امروز
پرونده حذف یارانه بگیران پردرآمد پس از آغاز فعالیت دولت یازدهم مجدد گشوده شد. مجلس طى قانون بودجه 93، دولت را ملزم به حذف یارانه ثروتمندان کرد که در عمل اتفاقى نیفتاد و پس از اصرار مجدد مجلس به حذف یارانه ثروتمندان در قانون بودجه 94، سرانجام از سوى علی طیب نیا، وزیر اقتصاد خبر رسمى آغاز حذف یارانه برخى افراد پردرآمد اعلام شد. این در حالى است معاون اول رئیس جمهور در همان زمان اعلام کرد که براى پرداخت یارانه به همه، 15 تا 16 هزار میلیارد تومان کسرى وجود دارد.پس از آن بود که دولت در ابتدای سال 94 در بخشنامه ای مسئولیت حذف یارانه بگیران را به وزارت کار سپرد.
طبق بودجه سال 94 وزارت کار موظف به حذف 6 میلیون نفر از ثروتمندان بود که این رقم محقق نشد. اما بحث حذف یارانه نقدی ثروتمندان موضوع مهمی است که همواره دولتی‌ها معتقد بودند که پرداخت یارانه نقدی باید از سوی ثروتمندان به نفع فقرا، نیازمندان و اشتغال حذف شود. بعد از آن هم مجلس در جریان بررسی جزئیات بودجه ۹۵ به یکباره مصوبه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن دولت موظف به قطع یارانه ۲۴ میلیون نفر می‌شد و مجلس دولت را موظف کرد تا در سال ۱۳۹۵ یارانه نقدی سرپرست خانوار سه دهک درآمدی بالا و همچنین شش گروه درآمدی مشخص شده را حذف کند و این اقدام را تا تیر امسال انجام دهد، چرا که در غیر این صورت پرداخت‌های نقدی به عنوان تصرف در اموال بوده و جرم محسوب می شود. و البته در آن روزها دولت اعلام کرد با این حذف موافق است.
انتقاد عجیب نوبخت به حذف یارانه بگیرها
در این میان اما دولت یازدهمی‌ها که تا قبل از تصویب این مصوبه مخالف سرسخت پرداخت یارانه نقدی بودند به یکباره تغییر رویه دادند و انتقادها از مجلس آغاز شد. انتقادهایی که به نظر می‌رسد بیشتر شوی انتخاباتی است تا عقیده قلبی دولت، چرا که پیش از انتخابات مجلس دهم رخ داد و از سوی دیگر هم انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری روز به روز نزدیک تر می شود. به این ترتیب بود که سخنگوی دولت قطع یارانه ۲۴ میلیون ایرانی را تکلیف مالایطاق برای دولت دانست. محمد باقر نوبخت ۳۱ فروردین در صحن علنی مجلس با بیان اینکه حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر اجرایی و عادلانه نیست، گفت: سال گذشته دولت، مجلس را مکلف به حذف یارانه افراد پردرآمد کرد و براین اساس یارانه ۵/۴ میلیون نفر حذف شد اما خانوارها با ارائه اسنادی اعلام کردند که به آنها ظلم شده و به همین جهت دوباره ۵/۱ میلیون نفر جزو افراد یارانه بگیر قرار گرفتند.
او با اشاره به نظر مجلس در قانون بودجه سال ۹۵ افزود: مجلس در این قانون حذف ۲۴ میلیون نفر از دریافت یارانه را به دولت تحمیل می کند و اگر دولت به این قانون عمل نکند، مجرم شناخته شده و در اموال عمومی تصرف کرده است. این خواسته مجلس از دولت تکلیف مالایطاق است. بنابراین از مجلس انتظار داریم که همانند گذشته در کنار دولت یازدهم قرار بگیرد.نوبخت با بیان اینکه قطع یارانه ۲۴ میلیون نفر اجرایی نیست، افزود: دولت با قانون حذف ۲۴ میلیون نفر در سال ۹۵ و نحوه توزیع آن مخالف است چراکه نمیتوان ۲۴ میلیون نفر را از دریافت یارانه حذف کرد.
حذف یارانه بگیرها سیاسی است؟
با این اظهارات ضد نقیض اما با نزدیک شدن تیر ماه که زمان اجرای حذف پر درآمدهاست بازار اما و اگرهای یارانه ‌ای داغ شده است و سعید لیلاز هم به تازگی اعلام کرده حذف یارانه بگیرها سیاسی است.
این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: مصوبه حذف ۲۴ میلیون یارانه‌بگیر که از سوی مجلس قبل به دولت تکلیف شد، مصوبه سیاسی است و لذا به مجلس جدید پیشنهاد می‌شود که این مصوبات را دوباره بررسی کند. به گزارش خبرآنلاین، سعید لیلاز در پاسخ به این سوال که آثارحذف ۲۴ میلیون یارانه‌بگیر که براساس مصوبه مجلس در سال آخر دولت یازدهم تکلیف شده چیست؟ اظهارداشت: به نظر من این استدلال ضعیفی است که بگوییم این حذف در حمایت مردم از دولت تاثیر می‌گذارد، زیرا مساله خیلی مهم‌تر از آثار حذف بر دولت آقای روحانی است. او افزود: وقتی که یارانه‌ها برقرار می‌شد، نه آقای توکلی و نه همفکرانش کوچک‌ترین اعتراضی به دولت آقای احمدی‌نژاد نکردند، این طرح چه زمانی که در مرحله تصویب بود و چه زمانی که مصوبه اجرایی نشد، اگر بنا بود که مصوبه درست اجرا شود باید مبلغ کل حذف یارانه‌ها  که ماهانه نفری ۲۷ هزارتومان بود به مردم پرداخت می‌شد. ضمن اینکه از این مبلغ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان سهم واقعی مردم بود. لیلاز تصریح کرد: به هر حال دولت این مصوبه را اجرا نکرد، چون از نظر سیاسی نفعی برای دولت آقای احمدی نژاد نداشت. آن زمان آقای توکلی از نظر سیاسی در زمره طرفداران و سکوت‌کنندگان دولت بود!
او با بیان اینکه اگر استدلال آقای توکلی یا طراحان حذف ۲۴ میلیون یارانه‌بگیر درست است، چرا آن زمان چنین پرداختی را تصویب کردند، گفت: اول اینکه طرح پرداخت یارانه نقدی در دولت ماقبل احمدی نژاد تصویب نشده بود، بلکه خود آنها تصویب کردند، دوم اینکه چرا وقتی که دولت تخطی کرد، هشدار ندادند و ملاحظات قانونی را در نظر نگرفتند؟ چرا از دولت سوال نکردند که چرا این میزان  یارانه می‌پردازد؟ این اقتصاددان همچنین عنوان کرد: در واقع آنچه در پنج سال گذشته در مساله یارانه‌ها اتفاق افتاده این است که از کیسه و ذخیره آیندگان می‌خوریم و این کاری است که آقای احمدی‌نژاد لایحه‌اش را به مجلس برد و آقای توکلی و همفکرانش آن را تصویب کردند.
در این میان البته عده ای معتقدند دولت یازدهم هم به دلایل سیاسی چون نزدیک بودن انتخابات دورازدهم ریاست جمهوری تمایلی به حذف یارانه نقدی ندارد. به این ترتیب است که هنوز تکلیف ۲۴ میلیون نفر یارانه بگیر مشخص نیست و باید دید دولتی‌ها در کنار مجلس تازه تاسیس دهم چه تصمیمی در این خصوص اتخاذ خواهند کرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد