تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
شنبه 28 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
السبت 10 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 20 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

تاثیر رسانه در دهکده جهانی و ترویج آن در وقف/ تدوین سند وقف در اوقاف

به گزارش مجله باران کویر؛ حجت الاسلام سعید غیرتمند رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد در نشست خبری با خبرنگاران، آغاز دهه وقف از 9/7 تا 9/16 اعلام نمود و گفت:

اولین روز از دهه را وقف و رسانه نامگذاری شده است؛ می تواند بحث رسانه مهم و تاثیر گذار باشد؛ امروزه که در دهکده جهانی هستیم اخبار و رسانه ها منشا تاثیر گذار می باشند، و می توانند نقش سازنده ای را در این راه برای ترویج این سنت حسنه داشته باشند.

وی در خصوص نقش رسانه در موقوفات افزود: بنابه سخن مقام معظم رهبری « دایره های وقف وسیع است و در بحث های پزشکی، علم، تحقیقات محیط زیست، ترویج دین که باید در این بحث ها وقف هایی نیز داشته باشیم و نیز در بحث وقف برای مطبوعات و رسانه هم باید با توجه به نقشی که به نوعی رسانه در این بحث ایفا می نماید را با توجه به اهمیت و نشر آن داشته باشیم».

وی خاطر نشان کرد: اداره اوقاف 1791 موقوفه وجود دارد؛ که 1632 موفوفه متصرفه و تحت تولیت اداره؛ 154 موقوفه غیر متصرفی و 5 موفوفه اشتراک التولیه است.

تعداد کل رقبات 4920 رقبه است؛ که به صورت منفعتی ( طبق نیت واقف) و انتفاعی ( شامل حسینیه ها و..) است.

اقداماتی در خصوص بحث اسناد دفتر چه ای که از امسال صادر شده، صورت گرفته است ؛ 7 جلد سند است؛ تبدیل به تک برگی 27 سند؛ که در مجموع 768 جلد سند مالکیت دفترچه تک برگی از کل موقوفات گرفته شده است.

وی عنوان داشت: ابتدای سال 7 وقف جدید به ارزش یک میلیارد ریال صورت گرفته است؛ وقف های با اجاره از ابتدای سال 12000 متر مربع به ارزش بیش از 4000000000 را اقدامات ممکن صورت گرفته است.

وی افزود: دعاوی ادارات نیز 17 مورد وجود دارد که 9 مورد به نفع موقوفات حکم گرفته شده است. تعداد بقاع متبرکه 16 مورد است.

وی اذعان داشت: باید وقف احیا شود؛ اوقاف 17 قنات متصل به هم دارد که نیاز به بازسازی و لایه روبی دارد؛ این درحالی است که سند توسعه گناباد را نمی توان بدون توجه به موقوفات تدوین کرد؛ مالکیت مهترین قنوات گناباد، به صورت میانگین حدود ۴۰ % از موقوفه است، از ابتدای سال جاری بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل حفظ عین موقوفه برای بازسازی و لای روبی قنوات هزینه شده و بهره برداری از این قنوات افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد مالکیت قنات قصبه جزء موقوفات می باشد لذا در تدوین سند توسعه گناباد براساس قنات قصبه باید با اداره اوقاف و امور خیریه نیز هماهنگی صورت گیرد چراکه نمی توان این سند را بدون توجه به موقوفات تدوین کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد با بیان اینکه اگر منابع وقف به صورت صحیح مدیریت شود، تمامی نیازهای فرهنگی گناباد برطرف می شود، گفت: متاسفانه اکثر شهروندان از مشارکت در وقف واهمه دارند این درحالی است که مشارکت در وقف در واقع مشارکت با اهل بیت(ع) که در کتاب و سنت خداوند نیز آمده است و سبب توزیع عادلانه ثروت در جامعه است؛ و درآمد آن برای فعالیت های عمرانی و فرهنگی و آموزشی و...صرف می شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد با اشاره به محور گردشگری مذهبی گناباد بقاع متبرکه است، خاطر نشان کرد: بقاع متبرکه در بخش های فرهنگی و عمرانی و مدیریتی فعالیت هایی را انجام می دهد؛ در حوزه عمرانی بقاع متبرکه از ابتدای سال جاری اقدمات شایسته انجام شده است به گونه ای که از بخش دولتی ۴ میلیارد و ۳۶۷ میلیون ریال در مرقد امامزاده کاخک، علامه بهلول، حسینیه اعظم مند و مصلی امام خمینی(ره) گناباد و کاخک هزینه شده است؛

که درآمدهای حاصله از بقاع متبرکه از ابتدای سال جاری با کمک خیرین ۱۶ میلیارد و ۲۹ میلیون ریال کمک های خیرین به بقاع متبرکه گناباد بوده که در سه بخش فرهنگی، مدیریتی و عمرانی با مدیریت اوقاف هزینه شده است.

وی بیان داشت: از اقدامات حوزه فرهنگی می توان به: طرح های آرامش بهاری، یاس نبوی، نشاط معنوی، ضیافت الهی، بصیرت عاشورایی و مسابقات قرانی اشاره نمود؛ به منظور افزایش حافظان قرآن و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب طرح بزرگ حفظ قرآن با حضور ۶۰۰ قرآن آموز و توسط ۲۲ مربی در گناباد در حال فعالیت می باشد.

غیرتمند در خصوص برنامه های آینده دهه وقف خاطر نشان کرد: همایش یاوران وقف، دیدار با امام جمعه، گردهمایی واقفین شاهد و ایثارگر، اجتماع لبیک یا رسول الله، زیارت از راه دور پیامبر، غبارروبی گلزار شهدا و زنگ وقف از مهترین برنامه های دهه می باشد.

اداره اوقاف گناباد در سه بخش فرهنگی و بقاء متبرکه و موقوفات فعالیت می کند؛ گناباد در جنوبی ترین شهرستان استان خراسان رضوی است.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد