تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
شنبه 28 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
السبت 10 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 20 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

توجه به کتاب، کتابخانه و کتابدار فقط در حد شعار است / کتابخانه‌های عمومی، مراکز اشاعه فرهنگ در جامعه

به گزارش مجله باران کویر گناباد، پرداختن به کتاب و کتاب‌خوانی یکی از دغدغه‌های اصلی در جامعه کنونی کشور به شمار می‌رود؛

لذا ایجاد و راه‌ اندازی کتابخانه در نقاط مختلف کشور یکی از ملزومات اساسی به شمار می‌رفت که خوشبختانه این امر مهم چند سالی است که رونق گرفته‌است.

یکی از کتابخانه‌هایی که از گذشته نقش بسزایی در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در بین مردم گناباد داشته، کتابخانه عمومی شهید مطهری با مدیریت علیرضا صغیر می‌باشد که بسیار پر رونق بوده و مورد استقبال عموم مردم قرارگرفته است.
مصاحبه زیر ماحصل گفت‌وگوی خبرنگار پایگاه خبری‌تحلیلی ندای‌گناباد با مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری گناباد است.
با عرض سلام و تبریک هفته کتاب و کتاب‌خوانی، لطفاً در ابتدا خودتان را معرفی نمایید؟
با عرض سلام و درود خدمت شما و همه خوانندگان محترم فرارسیدن هفته کتاب و کتاب‌خوانی را تبریک عرض می‌کنم. بنده علیرضا صغیر مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری گناباد، مدرس دانشگاه و دانشجوی مقطع دکتری زبان و ادبیات‌فارسی هستم.
کتابخانه عمومی شهید مطهری از چه سالی شروع به فعالیت کرده‌است؟
کتابخانه عمومی شهیدمطهری که در واقع اولین کتابخانه عمومی شهرستان و کتابخانه مرکزی می‌باشد در سال ۱۳۴۷ ساخته‌شد که آن زمان ظاهرا در گناباد چند مدرسه بیشتر نبوده است. با گذشت حدود ۴۰ سال از تاریخ ساخت کتابخانه و با وجود حدود ۱۲ واحد دانشگاهی و نیز چند مدرسه علمیه هنوز کتابخانه عمومی شهید مطهری همان کتابخانه سال ۱۳۴۷ با اندکی تغییر و در واقع تعمیر است، البته در چند سال اخیر با تلاش مسئولان و کمک نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مشکلات اولیه چون گرمایش و سرمایش مرتفع و میز و تعدادی از صندلی‌های کتابخانه تعویض شده ولی به لحاظ فضای کتابخانه هیچ گونه تغییری ایجاد نشده‌است.
تعداد اعضا و نسخه‌های کتاب‌ها کتابخانه چه تعداد است؟
تعداد اعضای کتابخانه حدود ۲۲۰۰ نفر است که البته در امروز به علت عضویت رایگان در کتابخانه‌ها، این تعداد مطمئناً تغییر می‌کند و در حال حاضر تعداد عنوان کتاب‌ها کتابخانه شهید مطهری ۲۶هزار و ۵۰۰ جلد و تعداد نسخه‌ها ۳۴ هزار و ۷۰۰ جلد است.
دیدگاه شما در مورد منزلت کتابداری چیست؟ و به نظر شما چه جایگاهی در جامعه دارد؟
اگر نظری به تاریخ داشته‌باشیم به آسانی می‌توان ارزش و اهمیت کتابخانه و کتابدار را درک کرد. البته گذشت زمان همانگونه که بسیاری از مسائل را دگرگون کرده، ارزش و جایگاه کتابدار را نیز تغییر داده است. امروز اهمیت و توجه به کتاب، کتابخانه و کتابدار فقط در حد شعار است به گونه‌ای که در هفته کتاب به جز اندک ادارات و نهادهایی که در واقع متولی امر کتاب هستند؛ مابقی ادارات و ارگان‌ها از وجود هفته‌ای به عنوان هفته کتاب شاید اطلاع نداشته باشند و اگر هم مطلع باشند، برنامه‌ای برای این هفته ندارند، بنابراین این کم‌توجهی و یا بی‌توجهی به امر کتاب می‌تواند خود گویای جایگاه و منزلت کتابدار باشد.
آیا خودتان به کتاب علاقه دارید؟ روزانه چقدر کتاب می خوانید؟
هر انسانی اگر با زیبایی‌ها و زبان کتاب آشنا شود و در واقع به عنوان یک دوست که جز صلاح و رستگاری را رهنمون نیست؛ به آن بنگرد مسلماً هرگز از آن جدا نخواهد شد. بنده نیز هم بنا به اقتضای کارم و ارتباط مستمر با کتاب و هم به لحاظ تکلیف دانشجو بودن که آن را نیز پذیرفته‌ام، حداقل روزی پنج ساعت به مطالعه اختصاص می‌دهم.
به چه کتاب‌هایی علاقه دارید؟
چون به زبان و ادبیات‌فارسی بسیار علاقه دارم کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنم اکثراً ادبیات و یا تاریخ است و در بین کتب ادبی نیز به ادبیات کلاسیک علاقه بیشتری دارم.
اولین کتابی که خوانده‌اید چه بود؟
به یاد دارم که در زمان کودکی مرحوم پدرم مرتب برای من و برادرم کتاب داستان خریداری می‌کرد و تقریباً یک کتابخانه کوچک از کتاب داستان داشتیم و اولین کتابی که خواندم کتابی با عنوان «قصه‌های من و بابام» بود.
نقش کتابخانه در ارتقا و پیشرفت جامعه چیست؟
همانطور که اشاره کردم در چند سال اخیر نهاد محترم کتابخانه‌های عمومی توجه خوبی به رفع نیازهای کتابخانه‌ها و نیز توجه ویژه‌ای به معیشت کتابداران داشته است، اما در مجموع کمبود نیرو به خصوص در کتابخانه عمومی شهید مطهری تقریباً به یک مشکل تبدیل شده‌است.
وجود سه نیرو در کتابخانه آن هم در دو شیفت با وجود مراجعه زیاد و انتظارات، کیفیت کار را بسیار کاهش می‌دهد و در واقع فرصتی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی نمی‌گذارد چراکه کتابخانه‌های عمومی بر خلاف تصور برخی از مردم تنها مکانی برای امانت کتاب و بازگشت آن نیست بلکه در واقع مرکزی برای اشاعه فرهنگ در جامعه است.
کتابخانه‌ای که نیروی فعال داشته‌باشد می‌تواند برنامه‌هایی چون نشست‌های کتابخوان، شب شعر و نقد شعر، برگزاری جلسات خوانش آثار فاخر چون شاهنامه یا مثنوی معنوی، برگزاری مراسم بزرگداشت نام‌آوران عرصه فرهنگ، مسابقات متنوع نقاشی و نویسندگی، کلاس‌های متفاوت و غیره داشته باشد و در واقع می‌تواند به یک پناهگاه قدرتمند فکری و فرهنگی تبدیل شود و اگر این گونه اتفاقات روی دهد؛ قطعاً در کاهش بسیاری از معضلات اجتماعی جامعه تاثیرگذار است.
جامعه‌ای که کتابخانه‌های مناسبی داشته‌باشد هم به لحاظ امکانات و فضا و هم به لحاظ نیروی متخصص و فعال، مطمئناً کتاب‌خوان‌های خود را پیدا می‌کند و وقتی جامعه به سمت کتاب سوق پیدا کند؛ مشکلات اجتماع و بزه‌کاری‌ها کمتر می‌شود.
از سختی‌های کارتان بگویید؟
اگر منصفانه بخواهم نظر بدهم باید عرض کنم کسی که با علاقه این شغل شریف را انتخاب کند هیچ‌گونه سختی‌ای را درک نمی‌کند و اگر مشکلات اولیه کتابخانه یعنی نیرو و تجهیزات مورد نیاز تامین شود، این شغل فی نفسه بسیار شیرین است چراکه شغلی بهتر از خدمت به فرهنگ و اندیشه انسان وجود ندارد.
وضعیت کتابخوانی و استقبال مردم از کتب در گناباد چگونه است؟
استقبال به نسبت جمعیت بسیار پایین است و اگر به لحاظ آماری بخواهیم در نظر بگیریم کمتر از ۱۰ درصد مردم عضو کتابخانه‌ها هستند که این آمار به هیچ عنوان در شأن یک شهر تاریخی و فرهنگی نیست و اگر درصد دانشجویان و دانش‌آموزانی که جهت دریافت کتب کمک درسی مراجعه می‌کنند را در نظر نگیریم، استقبال از سایر کتب بسیار ناچیز می‌باشد.
کدام گروه‌های سنی و چه کتاب‌هایی بیشترین مراجعه را دارند؟
بیشترین مراجعه را دانش آموزان و دانشجویان برای امانت گرفتن کتاب‌های کمک درسی دارند، البته حوزه ادبیات و به خصوص رمان هم طرفداران خوبی دارد.
مسئولین گناباد در ماه چند بار برای گرفتن کتاب و خواندن به کتابخانه مراجعه می‌کنند؟
البته بهتر بود سوال را از مسئولین محترم می‌پرسیدید، چرا که بنده در یک کتابخانه مشغول هستم و اطلاعی از کتابخانه‌های دیگر ندارم تا به طور قطع جواب شما را درباره مراجعه مسئولین بدهم ولی گمان می‌کنم به دلیل مشغله‌های زیاد این عزیزان مجالی برای مراجعه به کتابخانه باقی نمی‌ماند.
انتظار شما از آنها چیست؟
اگر مسئولین محترم حداقل ماهی یک بار از کتابخانه‌های عمومی بازدید کنند، موجب دلگرمی همکاران بنده بوده و نیز از نزدیک شاهد فعالیت‌ها و نیز کاستی‌های کتابخانه‌ها خواهند بود.
برای ترویج کتاب و کتابخوانی در بین مردم چه راهکاری دارید؟
فرهنگ کتابخوانی باید از کودکی در وجود انسان نهادینه شود چراکه اگر خانواده‌ها از دوران کودکی کودکان خود را با کتاب و فرهنگ کتابخوانی آشنا کنند و در ادامه آموزش و پرورش در برنامه درسی دانش‌آموزان حداقل ماهی یک بار برنامه بازدید از کتابخانه را قرار دهد و در کنار آن زنگی با عنوان «زنگ مطالعه آزاد» در کتابخانه برگزار شود؛ بدون شک علاقه به خواندن در دانش‌آموزان زیاد می‌شود.
همچنین هر مجموعه‌ای اعم از ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی بایستی سعی کند در بهترین بخش از مجموعه خود قفسه کتابی نصب کند و حداقل یک مجموعه کتب از نویسندگان بومی داشته باشد تا علاوه بر نشر فرهنگ کتابخوانی، از نویسندگان بومی نیز حمایت شود.
سخن پایانی؟
مجدداً هفته کتاب و کتابخوانی را تبریک عرض می‌کنم و امیدواریم سعی کنیم ارتباط‌مان با کتاب قطع نشود. ضمناّ با ایستگاه مبادله کتاب در کتابخانه عمومی شهید مطهری از تاریخ ۲۴ الی ۳۰ آبان  از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۳ که برای اولین بار اتفاق افتاده است در خدمت مراجعین محترم هستیم و همانگونه که در ابتدای مصاحبه عرض کردم همچنین امروز دوشنبه مورخ ۲۴ آبان ماه عضویت در همه کتابخانه‌های عمومی گناباد رایگان می‌باشد و بنده و همکارانم در کتابخانه‌های عمومی شهرستان پذیرای همه همشهریان بزرگوار هستیم.

منبع ندای گناباد

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد