تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
شنبه 28 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
السبت 10 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 20 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

مصاحبه اختصاصی مجله باران کویر با حاج حسن نمازی موسس هیات فاطمیه گناباد

اشاره: ایام ماه محرم، گناباد شکل دیگری به خود می گیرد. هر گوشه و کناری از این شهر بساط عزاداری برای سومین امام شیعیان برپاشده است

و مردمی از سنین مختلف در مساجد و حسینیه ها جمع شده اند و به عزاداری برای امام حسین(ع) و یاران باوفایش می پردازند.

تقدیر این گونه بود که این بار با فردی هم کلام شویم که بیش از نیم قرن  هیئت فاطمیه گناباد را راه اندازی نموده و به عزاداران امام حسین (ع) خدمت می کند. حاج حسن نمازی متولد  1321 می باشد که مدت زیادی است  در گناباد ساکن می باشد؛ از کسبه های بنام شهرستان گناباد می باشد و در قبل از انقلاب ایران خودرو نمازی را تاسیس و راه اندازی نموده است. در گفتگویی که خبرنگار مجله باران کویر همزمان با ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) با ایشان صورت گرفته است، حاج حسن نمازی این گونه به سوالات ما پاسخ داد که در ادامه می خوانید:
1.خود را معرفی کنید؟
اینجانب حسن نمازی متولد  1321 هستم، مدت زیادی است که در گناباد ساکن و از کسبه های بنام شهرستان گناباد می باشم؛ شغل اصلی اینجانب آزاد است. قبل از انقلاب ایران خودرو نمازی را تاسیس نموده و در آن اشتغال داشته ام.    
2.لطفا تاریخچه ی تاسیس هیئت فاطمیه ی گناباد را برایمان توضیح دهید؟
پدرم در زمان وقت، هیئتی را افتتاح نمود و سر هیئت آن زمان بود،  هیئت در خانه آقای اشرافی برگزار می شد. بعد اقدامی نمودیم هیئت را درست کردیم. آقای یدالله فوقی گفتند ما منزل را در اختیار شما قرار می دهیم. شما خراب کنید و برای فاطمیه منزل ما را درست کنید. در آن زمان ساختمان هیئت ساخته شد و تا سال 1378 همان ساختمان بود. بعدها با توجه به افزایش جمعیت ساختمان هیئت کوچک بود، باغ پدری را از ورثه خریدم و با خانه ادغام کردم و هیئت را بزرگتر کردم؛  تقریبا 2280 متر شد و که فاطمیه الان است و اقدام به ساختن و تکمیل پروژه فاطمیه نمودم که امسال تکمیل شده است و از همان زمان قبل از انقلاب هیئت فاطمیه نام گرفته است.
3.در زمان راه اندازی هیئت فاطمیه چه هیئت های دیگری در گناباد وجود داشت؟
در گناباد فقط هیئت سر تراز یا به قول قدیمی ها (پایین ده) بود و بعد به کم کم هیئت های  محلی دیگر، به وجود امد.
4.هیئت کجا بود؟
در خیابان غفاری 8 در حوالی بانک ملی مرکزی قرار داشت. هم اکنون نیز در آنجا می باشد.
5.کجا مراسم میگرفتید؟
هیئت که تشکیل شد، پای نخل و مسجد سر تراز می رفتیم.
6.سخنرانان و مداحانتون آن سالها چه کسانی بودند؟
آقایان حراز، آقای مجید صدر و برادرشان  که در سال های اخیر به رحمت خدا پیوست، اقای مقدم که الان هم هستند و بعد هیاتی که راه اندازی کردیم را هر سال 48 به مشهد  می بردیم؛ 2 اتوبوس از بیلند می آمدند و بقیه هم یکی یا دو اتوبوس از گناباد بود. در مشهد هم یک خیر خانمی، که از روستای خیبری بود؛ منزلی را در مشهد برای اقامت هیئت فاطمیه به ما داد و ما هیئت را ساختیم و مردم کمک کردند و کارگران را از اینجا برای ساختن ان هیئت می بریدم؛ از ان زمان به بعد هیئت فاطمیه در مشهد مکان استقرار داشت؛ بعد از مدتی آقایان دلویی گفتند چون آن خانم از دلویی است آن هیئت مال ما هست. بعد ما به آنها واگذار کردیم و دیگر نرفتیم.
7.منزل اقامتی در مشهد در کدام محدوده قرار داشت؟
آن زمان در خیابان امام رضا میلان 22 یا 23 بود.
8.چه برنامه هایی در محرم آن سالها انجام میدادید و هیئت کجاها میرفت؟
پایین ده یا مسجد سر تراز همه می رفتند و از این طرف به مسجدی که در مکان پمپ بنزین و پای نخل می رفتند.
می خواستیم پای گذار نخل  باشیم و نخل را ببریم به بهشت قاسم چون بهشت قاسم تازه درست شده بود ولی مسئولین گفتند نه نخل باید جایی که هست، باشد و نگذاشتند.
9.آیین سنتی آن موقع چه بود با الان چه تفاوتی کرده است؟
پای نخل و مسجد سرتراز می رفتند؛ تازه مرده ها از هیئت دعوت می کردند و به خونه تازه مرده ها می رفتیم الان هم رسم است.
10.خاطره ای از زمان قدیم ندارید؟
خاطرهای بسیاری از زمان قدیم گناباد دارم. چون در ایران خودرو من نمایندگی گرفتم. رئیسان و فرماندار شهر حسابی از من می بردند؛ حاج اقای مدنی که علیه شاه صحبت می کردند؛ حاج اقای مدنی را می گرفتند، من می رفتم آزاد شون می کردم، چون به من احتیاج داشتند حاج آقایی که از نوقاب بودند، و ایشان نیز منبر می رفتند؛ هر زمان که دستگیر می شدند، من آزادشان می کردم، حاج اقای مدنی در کتاب خاطراتشان این را نوشته اند:" ما را می گرفتند اقای نمازی ما را آزاد می کرد".
روزگار گذشت؛ و به زمانی رسید که می خواست انقلاب بشود از حسینیه بعد از مراسم می خواستم بیام بیرون؛ ژاندارمری و شهرداری امدند و به طرف مردم تیر اندازی کرد؛ و مردم به داخل حسینیه برگشتند؛ حسین اقای ابراهیمی همان طور که فریاد می زد؛ و علیه شاه شعار می داد یک گلوله از زیر گونه ی وی به طرف بیرون رفته بود؛ گونه اش را سوراخ نمود امّا دندان هایش نشکست؛ بعداَ مردم شکایت کردند. ان زمان یک پاسبانی از بیدخت بود؛ بخاطر اینکه قیام و آشوب مردم بخوابد، او را بیرون کردند؛ اسم ایشان آقای اراسته بود؛ فکر کنم بعد از ان انقلاب پیش امد، که حاج اقای فرزانه را دعوت می کردیم، و می امدند گناباد سخنرانی می کردند؛ اقای دانش سخنور از فردوس ایشان را به گناباد دعوت می کردیم؛ و چون مردم زیادی پای منبر اقای سخنور می آمدند؛ مردم را برای سخنرانی آقای سخنور به مصلا در وسط مسجد می بردیم، اون زمان مسجد گنبدی بود و مردم در محوطه مستقر می شدند؛ ان زمان بیشتر مراسم را در خانه ها می گرفتیم چون مهدیه نبود و در صورتی که در مراسمی ازدحام جمعیت وجود داشت آن وقت در مساجدی از قبیل مصلا برگزار می کردیم.
در خاطره ای دیگر:
قبل از انقلاب، زیر نظر رژیم از جمله مشکلات اینجانب بود؛ چون ایران خودرو داشتم و روحانیون و افراد انقلابی را از دست طاغوتی ها ازاد می کردم فرماندار ماشین می خواست که به وی ندادم و گفتم چون فلان اقا را گرفته اید.
خداوند توانی داده بود که همه حساب می بردند؛ و آن زمانی که راه پیمایی هایی که در شهرهای دیگر می شد شیشه و .. را می شکستند و ازدحامی به پا می کردند؛ طوری که حرکت از پیاده رو ها را چند نفر نمی گذاشتند؛ چون کسی شلوغ نکند؛ ولی در گناباد این خبرها نبود.
یکی از خاطراتم مربوط به ایران خودرو بود:
یونسی ها یک دفعه به خیابان آمدند که می خواستند مخالفان شاه را بکشند؛ حسین صادقی سیم کش ایران خودرو ما بود و وی رفته بود پشت ایران خودرو چون گفته بودند می خواهیم ایران خودرو را خراب کنیم. عاشوری گفته بود که حسین صادقی پشت ایران خودرو است و اسید دارد که می پاشد؛ و همه از ترس رفته بودند دور میدان شعار دادند و رفتند.
11.سالی که مجید آقا شهید شدند و مهدی آقا به رحمت خدا پیوستند هیئت چه شد؟
در آن زمان هیات دارای علامتی که بسیار سنگین بود و جای دل می گذاشتند؛ ولی الان نمی گذارند و کسی این کار را نمی کند؛ تنها پسران من آن علامت را بلند می کردند؛ و می رفتند دور فلکه و دور می زدند و در مصلا زنجیر می زدند و دوباره می آمدند. هیئت فاطمیه ای که هم اکنون  ساخته شده است و اطعام به عزاداران امم حسین (ع) داده می شد.
بعد از فوت پسران شروع کردم به ساختن هیئت؛ انجا باغی بود که دارای ورثه بود آن را از انها خریدم و الان دیگه همه چیزها و امکانات آن تکمیل است و فرش های آن نیز خریداری شده است. و حتی قالی های مصلا که یک رنگ است من خریده ام.
12.چند نفر الان در هیئت فاطمیه شرکت میکند؟
هم اکنون 200 تا 250 نفر برای زنجیر زدن در هیئت فاطمیه شرکت می کنند ولی برای اطعام تعداد زیادی از مردم را شرکت می کنند.  این در حالی است که در زمان قدیم حدود 60 تا 70 نفر بیشتر نبودند ولی می امدند جلو هیئت حسینم وا حسینم می کردند؛ حاج آقا نصیری نیز خودشان عضو همین هیئت فاطمیه هستند.
13.چه کسانی را یادتان هست که قبلا در هیئت بوده اند و الان به رحمت خدا رفته اند؟
آقای حراز بزرگ پدر آقایون حراز روضه خون؛ حاج آقای پورضا؛ آقای عاشوری؛ آقای صدر نوحه خوان؛ آقای عبدی؛ آقای خوش دست؛ آقای سلمانی که الان پسرانشان به هیئت می آیند.  
حاج آقا خسرو قهرمانی در جلوی هیئت زنجیر می زد و خسرو مجتبایی در بانک ملی بود از زنجیر زن های هیئت فاطمیه بود.
14.آیا به جز جنابعالی بانی دیگری در هیئت هست؟
افرادی هستند که کمک می کنند ولی خرج اصلی هیات با خودم است که این از برکات حضرت زهرا (س) است. حالا در دوره قران 400 تا 500 تومان جمع می کنند و به هیئت می دهند و یا خانم ها در حسینیه جمع می کنند.
15.بنظر شما یک هیئت خوب دارای چه شاخصه هایی است؟
یک هیئت خوب اول باید نوحه خوان خوبی داشته باشد و سپس در مرحله بعدی سر هیئت باید از بنیه مالی خوبی برخوردار باشد؛ و برای مردم، در عوضی که زحمت می کشند نهار یا شام انها را به همراه مردم عادی که در ضیافت امام حسین (ع) و که شامل مراسم و پذیرایی شرکت می نمایند را اماده نماید.
ما هرچه داریم از امام حسین (ع) است. وقتی دور کارهای امام حسین امدم روز به روز وضعیت اینجانب بهتر می شود؛ الان فاطمیه ای را که ساخته ام، حدود 2280 متر است که امروز قالی و تکمیل می شود؛ اینها از برکت امام حسین (ع) است. همه افرادی برای امام حسین(ع) کار می کنند؛ باید هیئتی وار باشند.
16.درباره ی ساختمان جدید هیئت فاطمیه برایمان توضیح دهید؟
آاین ساختمان جدید 2280 متر است؛ که در دو طبقه ساخته شده است؛ یعنی هیئت حدود 4000 نفر ظرفیت دارد که از ادغام باغ خریداری شده و منزل اهدایی اقای اشرافی تشکیل شده است.
در طبقه پایین آن محل استقرار زنان و محدوده اشپز خانه قرار دارد؛ و بالا نیز مردان قرار دارند؛ که قالی و تکمیل شده است؛ و در بالای آن چند اتاق، مطب دکتر در نظر گرفته شده است؛ که قصد داریم؛ تکمیل نماییم. از میان دکترها، دکتر ارجمند خواهند آمد.
17.چقدر هزینه تاکنون کرده اید و کی به بهربرداری می رسد؟
تاکنون حدود یک میلیارد و سیصد میلیون تومان، هزینه شده است. از قدیم هیئت در همان منطقه بوده است. هم اکنون پروژه ساختمان جدید تکمیل شده است و به پایان رسیده است و آماده پذیرایی از همه دوستداران اهل بیت است.
18.چندنفر ظرفیت دارد چه امکاناتی دارد؟
4000نفر از زن و مرد ظرفیت دارد و که دارای امکانات دیگری از قبیل اشپز خانه کاملی از وسایل مورد نیاز برای پذیرایی از مهمانان حضرت فاطمه (س) و امام حسین(ع) و... است؛ که شامل: دیگ، برگ، گاز، فریزر و یخچال است؛ و حتی زنجیر را مقداری خریده ایم البته برای آنهایی که وضعیت مالی خوبی ندارند و یا نیاورده اند؛ زنجیر را برای اجرای مراسم برداشته و مجدد در همان جا، برای سایر مراسمات می گذارند.
19.حرف اخر
مردم خیال نکنند؛ که برای امام حسین (ع) تعزیه کنند از بین می برد؛ هرچه در کارهای هیئت و مصلا هزینه کنند 1000 برابر امام حسین (ع) به شما می دهد و سال دیگر 10 برابر بیشتر خدا می دهد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد