تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 29 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
الأحد 11 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 21 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

مصاحبه اختصاصی مجله باران کویر با بی بی زهرا بسکابادی: زنان باید در همه مراحل زندگی حضرت زینب (س) را الگوی خود قرار دهند

اشاره :بی بی زهرا بسکابادی نامي آشنا براي مجالس روضه خوانی در بین زنان ها می باشد. ذکر مصیبت اهل بیت (ع)، نوحه خوانی و مرثیه خوانی و همچنین پرداختن به مسایل شرعی از ویژگی های مجالس وی می باشد.

ایشان در گفتگویی دوستانه به برخی از فعالیت های مذهبی خود پرداخته که در ادامه به عرض می رسد:
ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
1.خود را معرفی کنید؟
اینجانب بی بی زهرا بسکابادی متولد1337 می باشم؛ و نام پدر غلامحسین است؛ از سن کم تشکیل زندگی داده و در بزرگسالی نیز ادامه تحصیل داده ام.
2.از چه زمانی به یادگیری علوم حوزوی علاقمند شدید؟
از 8 سالگی شروع به یادگیری قران نمود و در همان سن قران را به طور کامل آموختم؛ همزمان کتابی را مطالعه نمودم؛ و در همان سن 8 سالگی نیز به اتمام رساندم. در زمان طاغوت از ادامه تحصیل اینجانب جلوگیری شد؛ ولی بعد از چند سالی شروع به یادگیری زبان عربی نمودم؛ و این درس را در طی 6 ماه آموختم. حدوداً یکی دو سال به مکتب الزهرای گناباد رفتم؛ در مکتب الزهرا دروس حوزه را خواندم. وقتی وارد حوزه شدم، مادر 5 فرزند بودم.   
3.چه تحصیلات و آموزش هایی در این زمینه و توسط چه افرادی دیده اید؟
استاد اخلاق حاج آقای صادقی و اعتقادات حاج آقا تقوی، درس عربی حاج آقای خطیب و قران حاج بی بی تقوی بودند. یک الی دو سال در آنجا مقدمات را آموختم و بیشتر از طریق مطالعه به سمت جلو حرکت نمودم و الان حدوداً 25 سال است که فعالیت منبری و روضه خوانی را بر عهده دارم.
4.بیشتردر چه مجالسی شرکت می کنید و موضوع آن چیست؟
مجلس اینجانب بر چند قسمت تقسیم می شود: احکام، حدیث و روایات است؛ ابتدا موضوع بحث را بر اساس سن افراد حاضر در جلسه تعیین نموده و مباحثی که مرتبط به یکدیگر هستند را صحبت می کنم و سپس روضه می خوانم. براساس سن و سال افراد مباحث فرق می کند در برخی مجالس افراد جوان قرار دارند و در برخی دیگر افراد مسن هستند که بر اساس سن درباره مباحث: حجاب، نماز، مسائل روز و ... صحبت می کنم.
5.چند سال است که در مجالس عزاداری شرکت می کنید و مجالس شما به چه شیوه ای برگزار می شود؟
حدود 20 تا 25 سال در منبر و روضه خوانی فعالیت دارم؛ که تقریبا به شیوه سنتی در خانه ها برگزار می شود. ابتدا حدیثی گفته می شود سپس نوحه خوانی و سینه زنی در مجالس را برگزار می کنم.
6.مجالس روضه خوانی خانه به خانه به شیوه سنتی در گناباد به چه صورت برگزار می شود؟
افرادی که درد پا و ... هستند روی مبل می نشینند؛ ولی بیشتر به نشستن در روی زمین علاقمند هستند؛ دو زانو و با احترام و ادب به اهل بیت می نشینند و به زیبایی گوش می دهند و از تواضع و عشق به اهل بیت انها، انسان لذت می برد؛ بخاطر مستمع خوبی هستند؛ گاهی در بالای منبر از افراد حاضر خجالت می کشم.
7.آداب و رسوم محرم در بین زنان به چه صورت برگزار می گردد؟
زنان روضه امام حسین(ع) و اهل بیت را برگزار می کنند، و آنچه که در مجالس امام حسین(ع) دریافت می کنند را نیز در خانه و زندگی جامعه عمل می پوشانند که خیلی در مجلس ابا عبدالله سهم بزرگی دارد یعنی زندگی خانم خانه دار مدیون جلسات امام حسین (ع) است و شیوه زندگی خود را از اهل بیت می آموزند و روی تربیت فرزند، اخلاق، تاثیر داشته و در برنامه ریزی زندگی آنها دخیل است؛ و همچنین نذری هایی را برای اهل بیت در مراسم ها و... می دهند.
8.نقش حضرت زینب در کربلا چه بود؟
کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود
اینقدر نقش قشنگی حضرت زینب (س) در کربلا داشت، که دشمن را حیران کرد؛ اینقدر به زیبایی برنامه کربلا را منزل به منزل برد؛ و با همه غصه ها مدیریت کرد؛ به شهادت رسیدن عزیزان در یک روز، کاری کمی نیست.
 رشادتی که از خود نشان داد؛ حتی راضی نشد از خیمه گاه بیرون بیاید و به استقبال جنازه های فرزندانش برود، که مبادا برادر خجالت بکشد؛ این خیلی مهم است؛ از آن طرف هم راضی شد به اسارت برود ولی مانند اباعبدالله (ع) تسلیم نشود؛ پیام عاشورا را حضرت زینب (س) به ارمغان آورد؛ تا جایی حضرت زینب (س) قشنگ کار کرد، و به زیبایی پیش رفت؛ که دشمن از وی سئوال کرد کار خدا را چگونه دیدی؟ گفت: «ما رأیت الا جمیلا...» هر چی دیدم زیبا بود. خود را در محضر خدا می دید و خدا را حاضر و ناظر بر کارش می دید و پیروز شد؛ اسلام را زنده کرد، و حضرت زینب (س) الگوی ما شد.
نقش کربلا را حضرت زینب به نحو احسنت ایفا کرد، به طوری که زبان قاصر از بیان مقام حضرت زینب (س) می باشد.
ادب حضرت زینب (س) را بنگریم شب 11 محرم، وقتی حضرت زینب (س) دیدند همه به شهادت رسیدند به نزد امام سجاد (ع) آمدند و از آن حضرت کمک گرفتند؛ " پسر برادرم ما چه کنیم؟ وظیفه ی بچه ها چیست؟ خیمه ها را آتش زدند"
امام سجاد (ع) عمه را راهنمایی کرد یعنی قدم به قدم انسان احتیاج به راهنمایی دارد، چنان مدیریتی کرد حضرت زینب (س) در کربلا از یک طرف خیمه های نیمه سوخته و از سویی دیگر امام سجاد (ع) بیمار و از سوی دیگر بچه ها سر گردان در بیابانها بودند؛ که روایت شده است؛ 2 بچه از امام حسین (ع) در بیابانها پای بوته ها جان دادند و این بچه های سرگردان را بی بی گرد هم جمع نمود که باید بچه ها را برای اسارت آماده می کرد.
بی بی حضرت زینب (س) بچه ها را جمع کرد و یک خیمه نیمه سوخته را برایشان سرپا کرد. حضرت زینب (س) گویند  که یک دختر بچه از امام حسین (ع) بی هوش افتاده بود و گوشواره هایش کشیده شده بود، سیلی خورده بود، وقتی بی بی او را در آغوش گرفت و به هوش آورد؛ این نکته مهمی است
این بچه نگفت: بابا و آب می خواهم. ونگفت بدن و گوشم درد می کند؛ سریع صدا زد عمه جان چادرم کجاست؟
حضرت زینب (س) نقش بسیاری در گذشته و نیز در آینده داشت و اسلام را یاری کرد و پیام عاشورا را به مدینه آورد. هر جا رفتند صحبت و خطبه خواندند و عاشورا و... را باز کردند؛ حضرت زینب در کنار امام سجاد منزل به منزل رفتند خطبه خواندند.
9.چرا باید زنان ایشان را در زندگی الگو قراردهند؟
چون هر کسی در زندگی برای موفقیت، الگو لازم دارد؛ دیندار بودن را حضرت زینب (س) از پدر و مادر یاد گرفت؛ در هنگام سختی کنار پدر بود؛ و هنگامی که کربلا آمد کنار برادران بود؛
حضرت زینب (س) با حجابی که در اسارت داشت؛ درس حجاب را به همه عالم آموخت؛ و همچنین آزادی و شجاعت و زیر بار ظلم نرفتن از دیگر درس هایی بود که به عالمیان آموخت. مردم کوفه وقتی خطبه حضرت زینب را شنیدند فکر کردند خطبه حضرت امام علی (ع) است گویا سر بریده امام حسین (ع) را جلو حضرت زینب برده بودند.
در روایتی که نمی دانم که چقدر معتبر است می گویند: بی بی حضرت زینب (س) فرمودند:" برادرم شما اگر نماز را پایه گذاری با خونت نمودید  من با اسارتم حجاب را بر پا می کنم".
10.چرا زنان نسبت به آقایان بیشتر به مسایل دینی اهمیت می دهند؟
چون با دلنرمی و لطافت زنانگی خود بیشتر مباحث عاشورا را درک کرده اند. زنان مخلوقاتی ظریف هستند از دامن زن مرد به معراج می رود. قرار بر این است که مادر خانه مدیریت خوبی داشته باشد و اگر مادرسهم خوبی نداشته باشد در تربیت فرزندان اخلال ایجاد می شود، مادر اگر مباحث دینی را در زندگی با عمل پیاده کند بچه هایی به وجود می ایند که پیرو خط امام زمان (عج) باشند مادر خیلی نقش دارد و باید مدیریت خوبی در برابر فرزند و شوهرش داشته باشد و زودتر نیز تسلیم می شود .
11.آیا شما در مجالس عزاداری به مسایل شرعی هم می پردازید؟
بله؛ بخش اول احکام و خود شناسی است و شکیّات را در صورتی که کسی سوالی کند از نماز می گویم و سعی می نمایم رساله و یا مسئله ای را حفظ کنم که اطمینان داشته باشم و در صورت ندانستن می گویم نمی دانم یا می گویم به مراجع مراجعه نمایید و یا اگر جلسه ای بود برای دفعه بعد جواب سئوال را پس از صحیح بودن در جلسات بعدی اعلام می کنم؛ دین ابزاری نیست که به بازی بگیریم همان قدر که می دانیم باید بگوییم.
12.چه مشکلاتی در مجالس عزاداری زنان وجود دارد؟
خوب سئوالی نمودید کم کم مجالس از سنتی بودنش دور می شود و روش سینه زنی نیز به مدل روز و به صورت آهنگین شده است و باید به همان سبک قدیم و درست باشد به گونه ای که بی احترامی به اهل بیت نشود؛ و نوع لباس و...عزاداران نیز تغییر نموده است وبیشتر به طرف تجمل گرایی پیش می رود؛ حتی نوحه های آهنگینی در گوشه و کنار خوانده می شود؛ که آهنگ ان مناسب اهل بیت نیست. اگرچه به برکت خون شهدا و انقلاب و رهبر کبیر انقلاب ما عاشورا روز به روز زنده تر می شود.
13.درباره اهمیت تبلیغ اسلام در بین زنان توضیح دهید؟
چون زنان نقش مهمی در جامعه دارند؛ مانند زنانی که در واقعه کربلا نقش موثری داشتند همچون مادر وهب؛ که معتقد به دین اسلام نبود؛ بخاطر معجزه ای که در راه کربلا دیده بود؛ خود و پسر و نوعروسش اسلام آوردند؛ و برای یاری اسلام به طرف امام حسین (ع) حرکت نمودند . در روز عاشورا گفت پسرم تا در رکاب امام حسین (ع) به شهادت نرسی، شیرم را حلالت نمی کنم وقتی که سر وهب به طرف مادر و لشکر امام حسین (ع) افتاد مادر برداشت و بوسید و سر را به طرف دشمن پرت کرد و گفت ما متاعی را که در راه خدا داده ایم دیگر پس نمی گیریم. خانم وهب که عروس 17 روزه ای بود در صحرای کربلا قول شفاعت را از وهب گرفت و اجازه داد برود؛ در میدان بعد از شهادت وهب خودش را به وهب رساند و در کنار شوهرش به شهادت رسید و تنها زنی بود که در کربلا به شهادت رسید؛ دومی که در قیام کربلا در یاری ابا عبدالله (ع) سهمی داشت خانم زهیربن قین است این خبر در سیدبن طاووس است که با اینکه زهیر از مکه حرکت کرد نمی خواست نه با حسین و نه با یزید باشد؛ در منزل تقریبا با امام حسین (ع) نزدیک بودند در طی سفری که داشت، در منطقه ای دیگر زهیر خیمه ای را همزمان با امام حسین (ع) برپا کرد؛ که با گروهی از طرف امام حسین (ع) یک پیغام امد که زهیر امام حسین تو را خواسته است؛ و زهیر تعجب نمود و گفت چه کنم  من که به سوی  امام حسین (ع) نمی خواهم بروم. خانم زهیر گفت: بلند شو فرزند رسول تورا خواسته وقتی به سوی امام حسین (ع) رفت در طی صحبتی متحول شد. و با شادی به سمت خانه خود بر می گردد می گوید تو را ازاد نمودم با خانواده به سوی مکه باز گرد.
زن زهیر گفت : تا اگر من را در اخرت  شفاعت کن سپس می روم
هر چند زنان ایران در انقلاب به پیروی از حضرت زینب رشادت هایی زیادی نمودند و روزی را به فرزندان مادران شهید اختصاص دادند و روزی را به بدرقه فرزند خود اختصاص دادند.
  مادر اگر خوب باشد جامعه خوب می شود ولی اگر زن مدیریت خوب داشته باشد همه جامعه خوب می شود   
14.در پایان اگر مطلبی دارید بفرمایید؟
کربلا را همان طوری که هست معرفی کنیم امام حسین (ع) را همان طوری که هست معرفی نماییم؛ به خاطر اینکه مردم همه گریه کنند خدای نخواسته دروغی قاطی نکنیم؛ شعری که مناسب اهل بیت نباشد را نخوانیم؛ نمی گویم نخوانند می گویم نخوانیم؛ حالا می خواهند گریه کنند یا نه؟!
متوجه باشیم که امام حسین (ع) هر چه که داشت در طبق اخلاص گذاشت و ما مدیونیم؛ روضه خوان ها درست روضه بخوانند. یک قطره اشک هم که جاری کرد خالص و مخلص و درست، غوغا می کند.
خواهشی که از مردم دارم به حرف طرف گوش نمایند. شاید یک نفر صحبت نماید. اگرچه یک روضه خوان در عمل شاید نشان ندهد یعنی آن روضه خوان نیز که صحبتی می نماید ولی به ان عمل ننماید به دل نمی شیند و مستمع وقتی در مجالس شرکت می نماید هرچند کم پیش می آید به داشته و نداشته های میزبان را بررسی و نگاه نکنند
ده دقیقه را از چشم و گوش و دل را به اهل بیت بسپارند؛ دین دار باشند، دین اصیل خدا را پیاده نمایند اگر دین در خانه ای پیاده شد حلاوت و ارامش هست.
سعی کنند به طرف خدا و امام حسین (ع) بروند نه به طرف دنیا و دشمنانی که بخواهند دین مان را از بین ببرند. سعی کنند همان چیزی که خدا گفته را پیاده کنند دین را یاری کنیم حضرت زینب(س) و حضرت امام حسین (ع) را یاری کنیم حتی اگر کسی بگوید کاش زنده بودم و امام حسین  (ع) را یاری می نمودم؛ خداوند این مطلب را می نویسد و بسیاری برای زندگی اش حسنه دارد. حواسمان باشد که دشمن به دین مان رخنه نکند.
لبم لب ریز از جام حسین است
عروج معرفت بام حسین است
اگر جراح قلبم را شکافد به روی لوح دل نام حسین است                                         اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان (زهرا)

    خداوند پدر و مادرشون رو رحمت کند ان شاءالله.بی شک شیر پاک و نان حلال انسان را درمسیر رسیدن به مقامات عالیه قرار میدهد.و همچنین خداوند پدر و مادر همسرشان را نیز قربن رحمت کند یقینا همراهی این سید بزرگوار نقش پررنگی در موفقیت های حاجی بی بی داشته. حاجی بی بی عزیز یکی از افتخارآفرینان روستای بسکاباد هستند.نفس شان گرم و زندگیشان همیشه پر از باران برکت خداوند باد.

  • مهمان (رضا از گناباد)

    باسلام ممنونم از این مصاحبه عالیتان