تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
جمعه 27 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
الجمعة 9 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 19 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

تاثیر اشتغال زنان در توسعه اقتصادی و اجتماعی روستاها و کشور

25مهر ماه 1395 جلسه ای در فرمانداری شهرستان گناباد با حضور خانم بنی هاشمی مشاور وزیر و مدیر کل امور زنان روستایی و عشایر و فرماندار شهرستان گناباد برگزار گردید؛ و وی تاثیر اشتغال زنان در توسعه اقتصادی و اجتماعی روستاها و کشور را خاطر نشان کرد و راهکارهای حمایتی ای را ارائه نمود.  


به گزارش مجله باران کویر، بنی هاشمی مشاور وزیر و مدیرکل امور زنان روستایی و عشایر افزود: استان های کشور بسیار متأثر از مهاجرت جوانان مناطق روستایی هستند؛ و زنان و دختران زیادی بر اساس امار در روستاها مانده اند؛ ایجاد نشدن اشتغال پایدار برای روستاییان، مهاجرت از مناطق روستایی را افزایش می دهد. از سویی فعالیت اصلی مناطق روستایی، کشاورزی می باشد؛ و این فعالیت را در روستاها بیشتر زنان ایفا می کنند؛ زنان از ارکان اصلی خانواده به ویژه در مناطق روستایی محسوب می شوند و هر اندازه به آنان توجه بیشتر شود، شاهد ماندگاری بیشتر روستاییان در این مناطق خواهیم بود. قاعدتاً یکی از دستگاهایی که به معیشت و اقتصاد جامعه روستایی توجه دارد، جهاد کشاورزی است.
وی گفت: وزارت کشاورزی تنها وزارتخانه ای است که دفتر امور زنان روستایی و عشایری تشکیلات مستقلی در سطح اداره کل دارد؛ اراضی کشاورزی را به پهنه هایی تقسیم نموده است و هر پهنه یک مسئول دارد؛ که متولی 0 تا 100  مسائلی که در ان پهنه رخ می دهد؛ و انها مسئول می باشند.
در ادامه بیان نمود: این مجموعه دارای سه سیاست عمده در حوزه روستایی و عشایری است؛ که شامل: ظرفیت سازی، نهاد سازی، توسعه اشتغال و کار افرینی می باشد.
ظرفیت سازی دقیقاً ناظر بر تجربه یکسری از مسائل فرهنگی و اجتماعی است؛ که برای نقش افرینی روستا هر کاری را انجام می دهند؛ که باید با ملاحظات فرهنگی و اجتماعی صورت گیرد؛ در رابطه با این مبحث پروژه زنان تسهیل گر، برای توسعه روستایی تایید شده است.
این طرح 15 سال اجرا می شود؛ که اموزش های مهارتی و اجتماعی داده می شود؛ و بر مبنای توسعه اقتصادی و توسعه اجتماعی است؛ که تا حدودی زیادی توانسته است تحول اجتماعی و ظرفیت سازی ایجاد نماید.
نهاد سازی را نیز باید در بسیاری از شهر ها توسعه داده شود.  اگر تعاونی های خانوادگی و فامیلی تشکیل شود؛ موفق تر از تعاونی های گسترده است. در کنار تعاونی ها تشکل موفق تر دیگری به نام صندوق های ارتباط کل قرار دارند؛ که حدود 1500 صندوق در کشور قرار دارد؛ که حدود  30 صندوق متعلق به خراسان است و این طرح در گناباد اجرا خواهد شد.
وی افزود: یکی از مشکلات زنان روستایی دسترسی به منابع مالی است؛ که این صندوق های ارتباط کل روش ساده ای است؛ که بدون ضامن و وثیقه با سرمایه گذاری مردم صورت می گیرد؛ و چون سرمایه مردم کم است؛ باید از منابع دستگاههای دولتی و خیرین یاری گرفته شود؛ این ضمانت بصورت زنجیره ای صورت می گیرد؛ وام و پرداخت اقساط نیز بر مبنای کنترل اجتماعی است.   
شهرستان گناباد با مساحتی حدود 5902 کیلومتر مربع از نظر موقعیت، در طول جغرافیایی 58 درجه و 41 دقیقه و عرض جغرافیایی 34 درجه و 21 دقیقه قرار دارد؛ در مجموع حدود 20 هزار هکتار کشتزار آبی، 1700 هکتار دیمزار و 500 هزار راس دام با 14 هزار بهره بردار این بخش ها دارد و سالانه 87 هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی در این شهرستان تولید می شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد