تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 29 مهر 1397.
تاریخ شمسی :
الأحد 11 صفر 1440.
تاریخ قمری :
Oct 21 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

وقتی که پولی برای خدمت نیست

   انتقاد به عملکرد شهرداری در عدم زیباسازی شهر در ایام نوروز

 

امسال شهرداری گناباد به راستی شعار " تفاوت را با ما احساس کنید " سر داد. شاید بشود گفت همه گنابادی ها چه آن هایی که در گناباد ساکن هستند و چه آن هایی که بعد عمری هر ساله به گناباد برای دیدن پدر و مادر و قوم و خویش و دوست و رفیق خود سفر می کنند، از این که در ایام نوروز گناباد را چنین بی روح و ساده دیدند هم ناراحت شدند و هم گلایه های خود را به انواع مختلف نثار شهرداری و شورای شهر کردند. نوروز امسالِ گناباد تفاوت هایی با نوروز سال های قبل داشت، نه خبری از جلوه گری هنرمندان گنابادی در ساخت المان های نوروزی بود، و نه شهر تزئین شده بود و آرایش جدیدی به خود گرفته بود.شاید بتوان گفت که در عامه مردم، ماه حصل یک سال تلاش و کوشش شهرداری، در آن اقدام نهایی خود در آرایش چهره شهر متناسب با نوروز و ساخت المان های نوروزی زیبا، دیده می شود، و اگر شهرداری خوب عمل کند کارنامه اش سفید است و اگر ناکارآمد در این زمینه باشد، کارنامه اش سیاه.امسال حدود 100 هزار مسافر به گناباد آمدند، اما چهره شهرمان، چهره ای نبود که در سال های قبل مردم از آن دیده بودند که در هر میدان آن خانواده ها برای گرفتن عکس یادگاری از المان های نوروزی به صف ایستاده بودند. حالا برایم آن جمله امام جمعه گناباد تعبیر می شود که خطاب به شهرداری می گوید به جای اینکه بروید در یک مراسمی که شاید یک صدم درصد جمعیت شهرستان در آن حضور ندارند، پول خرج کنید و بگویید به طور محلی برقصن و برایشان هزینه کنید، بروید کوچه ها و خیابان هایی که به بهانه نداشتن بودجه ازآسفالت آن شانه خالی کرده اید را درست کنید. البته از حق نگذریم، امسال شهرداری گناباد هم با یک رکود استثنایی روبرو بود.شاید برای یک شهرداری فاجعه باشد که در طول یک سال تنها 23 پروانه ساختمانی را صادر کند.و این رکود در جامعه باعث می شود که یکی از منابع اصلی درآمد شهرداری ها که همان صدور پروانه ساختمانی است، با مشکل مواجه شود. البته شهردار فعلی با بسیاری از مشکلات دیگر دست و پنجه نرم می کند، استخدام های بی رویه و اجباری در شهرداری که باید صورت می گرفته باعث شده است که درآمد شهرداری خرج هزینه های مصرفی شهرداری شود.حتی همان بودجه های عمرانی که کسب می کند، به دلیل زیادت نیروی انسانی در مجموعه شهرداری، باید خرج پرسنل شود. از دیگر مشکلاتی که مجموعه شهرداری با آن دست و پنجه نرم می کند، پراکندگی جغرافیایی شهر گناباد است، به طوری که مساحت شهر گناباد که حدود 35 هزار جمعیت دارد از مساحت شهر سبزوار که حدود 200 هزار جمعیت دارد بیشتر است.، همین پراکندگی و مساحت زیاد باعث شده که خدمات رسانی که باید از سوی شهرداری به همشهریان اعطا شود با کندی و خلل های متعدد صورت گیرد.در گناباد هر نظافت چی حدود 100 متر مربع را نظافت می کند در حالی که استاندارد آن 8 الی 10 متر است و همین سبب شده است که در بعضی از نقاط شهر زباله به صورت مناسب جمع آوری نشود و حیوانات وحشی نیز در درون شهر افزایش یابند، و مجموعه این گرفتاری ها و مشکلات شید باعث شده است که رفتار شهرداری در نوروز امسال چنین باشد. امان الله نوروزی در خصوص میزان بازدیدهای انجام شده از آثار تاریخی و اماکن گردشگری گناباد گفت: از 25 اسفندماه 1394 تا پایان روز 13 فروردین 1395، بالغ بر 140 هزار نفر از آثار تاریخی شهرستان گناباد بازدید نمودند که این میزان نسبت به سال گذشته دارای پیشرفت 15 درصدی بوده است.

وی اظهار کرد: با توجه به معرفی آثار تاریخی گناباد بویژه قنات قصبه در داخل و خارج کشور، 15 توریست خارجی نیز از آثار تاریخی گناباد بازدید نمودند. نوروزی در خصوص علت افزایش بازدید از آثار تاریخی گناباد گفت: ایجاد اقامتگاه بوم گردی در روستای ریاب، افزایش بازارهای صنایع دستی و برگزاری همایش های متعدد در ایام تعطیلات نوروزی در جذب مسافر بیشتر این ایام به گناباد موثر بوده است. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد با بیان اینکه اقامتگاه های بوم گردی در گناباد برای تعطیلات تابستان افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: به دلیل جذب توریست و کمک به اشتغال و اقتصاد گناباد با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اقامتگاه های بوم گردی افزایش خواهند یافت.

نوروزی درباره علت ایجاد زمان مشخص برای بازدید از قنات قصبه گفت: به علت اینکه قنات قصبه نیازمند به استحکام بخشی و ایجاد زیرساخت های لازم برای ثبت جهانی شدن می باشد، لذا ساعاتی خاص برای بازدید از قنات در ایام تعطیلات نوروز توسط ستاد خدمات سفرهای نوروزی در نظر گرفته شده بود. گناباد از ظرفیتهای گردشگری بسیار شاخصی در سطح ملی و بین المللی برخوردار است نماینده ویژه استاندار خراسان رضوی در ارزیابی خدمات سفرهای نوروزی شهرهای جنوبی این استان گفت: با وجود کمبود امکانات، خدمات قابل توجه و رضایت بخشی در این مناطق به مسافران نوروزی ارائه می شود.

علی پیروز افزود: دست اندرکاران ارائه خدمات به مسافران نوروزی شهرهای جنوبی خراسان رضوی از همه توان خود برای خدمت بهینه به مسافران بهره می گیرند و این از نقاط قابل توجهی است که افزایش رضایت مندی مسافران را به همراه داشته است. وی ادامه داد: این امر نشان داد شهرهای جنوبی خراسان رضوی با توجه به قرار گرفتن در دروازه ورودی این استان دارای قابلیتهای بسیاری برای جذب زائر و مسافر هستند.

مدیر کل حراست استانداری خراسان رضوی گفت: در این میان گناباد از ظرفیتهای گردشگری بسیار شاخصی در سطح ملی و بین المللی برخوردار است که تاکنون به نحو مطلوب معرفی نشده اند و بایستی روی معرفی این آثار و جاذبه های تاریخی گناباد توسط نه تنها نهاد های دولتی بلکه نهاد ها و شرکت های خصوصی و سازمان های مردم نهادی که در شهرستان گناباد فعال هستند بیشتر کار شود تا آثار مطلوبی را به جای گذارد.

وی افزود: علاوه بر آثار تاریخی در برخی موارد منحصر به فرد گردشگری نظیر قنات قصبه و سایر جاذبه های گردشگری با توجه به قرار گرفتن مرقد امام زادگان نظیر سلطان محمد عابد در گناباد، این شهرستان از جاذبه های خاص سیاحتی و زیارتی برخوردار است که در نوع خود می تواند نظر هر گردشگری را جلب کند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد