تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 28 شهريور 1400.
تاریخ شمسی :
الأحد 12 صفر 1443.
تاریخ قمری :
Sep 19 2021.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

توسعه شهرک دامی و یا احداث دامشهر مقوله‌ای است که به زعم مسئولان گناباد می‌تواند نقش بارزی در توسعه و رونق اقتصادی این شهرستان ایفا کند.

شهرستان گناباد یکی از قطب‌های دامپروری در استان بوده و در حوزه دام سنگین نیز توسعه خوبی یافته تا جایی که رتبه سوم استان را در تولید شیر دارد.

در گناباد ۳۰۰ هزار واحد دامی داریم که متشکل از ۱۸ هزار دام سنگین و ۱۲۰ هزار دام سبک را شامل می‌شود” در رابطه با دام سبک متاسفانه بر اثر خشک‌سالی‌های گذشته کاهش آمار داشتیم ولی نرم دام سنگین ما در سطح استان دارای رتبه است، بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی و نیمه صنعتی، ۸ واحد پرورش مرغ گوشتی، ۸ واحد مرغ تخم‌گذار، یک واحد مرغ مادر گوشتی، سه واحد کارخانه‌های لبنی و ۷ واحد کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان گناباد مشغول فعالیت است.

از همین رو صنعت دام در گناباد می‌تواند راهگشایی خوبی در حوزه اقتصاد و اشتغال این شهرستان باشد.

حامد قربانی فرماندار گناباد در همین زمینه  اظهار داشت: شهرستان گناباد مرکز ثقل خوبی برای ایجاد بازار و بارانداز محصولات و نهادهای کشاورزی در منطقه باشد که طرحی در همین زمینه آماده کرده و در حال پیگیری آن هستیم.

وی افزود: مسافت حدود ۳۰۰ کیلومتری گناباد تا مرکز استان خراسان رضوی توان رقابت تولیدکنندگان این شهرستان با سایر نقاط را کاهش داده و سبب ضرر و زیان آنها شده است ولی با راه‌اندازی بارانداز مشکلات این بخش کاهش می‌یابد.

فرماندار گناباد اظهار داشت: افزایش مجتمع‌های دامداری و دامشهر مهم‌ترین رویکرد برای افزایش رونق اقتصادی و نقش آفرینی این بخش در توسعه گناباد است و ۶ دامشهر در این شهرستان در آینده نزدیک راه اندازی خواهد شد.

قربانی تصریح کرد: از مجموع ۲۲۰ تن تولید روزانه شیر در گناباد ۱۸۰ تن به صورت خام به دیگر نقاط ارسال و بقیه در شهرستان مصرف می‌شود لذا ایجاد و توسعه واحدهای فرآوری شیر در این شهرستان ضروری است.ورود نهاده‌های دامی فقط با حواله‌های صادره از سوی سازمان و مدیریت‌های جهاد کشاورزی به کشور صورت می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در همین زمینه گفت: علوفه یکی از نیازهای اساسی دامداران ما در استان است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در جهت کاهش مشکلات دامداران به افرادی که بتوانند علوفه را تأمین کنند مجوز دامداری داده می‌شود.

سعادت علی نیا ادامه داد: استان خراسان رضوی با تولید ۳۰ میلیون قطعه مرغ گوشتی، ۱۱ میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار، ۱۵۰ هزار تن گوشت مرغ و ۱۳۰ هزار تن تخم‌مرغ در هر دوره سالانه پس از استان تهران دومین استان کشور در تولیدات این بخش به شمار می‌رود و گناباد با توجه به ظرفیت‌های خود در تولید دام سبک و سنگین و طیور از قطب‌های این بخش در خراسان رضوی است.

وی ادامه داد: صنعت طیور در استان پیشرفت خوبی داشته است ولی تعداد کشتارگاه‌های ما که به صورت صنعتی بتوانند کار کنند هم پای صنعت طیور ما رشد نکرده‌اند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: با راه‌اندازی کشتارگاه صنعتی طیور در دست احداث گناباد طی سال جاری از چهار زنجیره تولید تا صادرات و بازار مصرف این بخش در استان یک زنجیره در این شهرستان ایجاد می‌شود.

وی مهم‌ترین رویکرد دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت نهاده‌های دامی در این استان را کاهش واسطه‌ها دانست و افزود: با دستور وزیر جهاد کشاورزی نهاده‌های دامی فقط با حواله‌های صادره از سوی سازمان و مدیریت‌های جهاد کشاورزی به کشور وارد می‌شود که این اقدام نقش مهمی در کاهش دست واسطه‌ها و ثبات قیمت این بخش دارد.
منبع:گنابادنیوز

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد