تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 9 بهمن 1401.
تاریخ شمسی :
الأحد 8 رجب 1444.
تاریخ قمری :
Jan 29 2023.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

8 خط کارگاه صنعتی فرآوری بهداشتی پسته در گناباد فعال است

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان گناباد گفت: در حال حاضر 8 خط کارگاه صنعتی فرآوری بهداشتی پسته به جهت فرآوری سریع و صادرات پسته در گناباد فعال است و به دلیل افزایش سطح کاشت و تولید پسته احداث چندین خط فرآوری پسته در شهرستان در جهت فرآوری سریع پسته ضروری است.

حسین عطایی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در گناباد گفت: در حال حاضر سطح زیر کشت پسته در شهرستان گناباد 7هزار و دویست هکتار است که سطح باغات بارور این محصول در حدود 4 هزار و دویست هکتار را شامل می شود.

وی ادامه داد : در شهرستان گناباد کل سطح زیر کشت پسته شامل انواع ارقام پسته اوحدی 800 هکتار ، پسته احمد آقایی 1050 هکتار ، پسته اکبری 1000هکتار ،پسته کله قوچی 150هکتار ، و سفید پسته 200 هکتار است که از نظر اولویت اکبری ، احمد آقایی و سفید پسته مورد توجه است .

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان گناباد اذعان کرد :مناطق زیر کشت پسته در شهرستان گناباد دارای آب و خاک شور است که به دلیل مقاومت و سازگاری خوب نهال پسته با این شرایط ، کشاورزان در تلاش برای افزایش سطح زیر کشت این محصول هستند و معمولاً رقم بادامی و سفید پسته بیشتر در شرایط آب و خاک شور سازگاری دارد و در سالهای اخیر تغییر ساختار و اگوی کاشت در دشتها به سمت توسعه باغات پسته بوده است.

وی گفت:گناباد با توجه به شرایط اقلیمی مناسب تولید پسته از نظر کیفیت ، دارای محصولی با کیفیت و مرغوبیت صادراتی است.

وی تصریح کرد : جهاد کشاورزی با برگزاری کلاسها و طرحهای ترویجی ، بازدیدهای کارشناسی ، در صدد رفع آسیبهای تهدید کننده محصول ، کاهش استفاده از سموم و‌ افزایش کمیت و کیفیت صادرات با تولید محصولی مرغوب را در برنامه خود دارد .

عطایی گفت :پسیل پسته ،چوبخوار کرمانیا،سوسک سرشاخه خوار پسته،شپشکها ، سن پسته،نماتدها و بیماریهای درخت پسته  از جمله عوامل تهدید کننده پسته است که باعث آلودگی ، کپک زدن ، و کاهش کیفیت و کمیت صادرات محصول شده و کشاورزان با کاهش قیمت و کاهش صادرات محصول دچار خسران خواهند شد‌.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان گناباد اذعان کرد :تولید پسته در گناباد نسبت به سال گذشته 30%  افزایش داشته که عملکرد آن حدود 1200کیلو در هکتار بوده که با حساب سطح 4200 هکتار بارور شده محصول زیر کشت، رقم قابل توجهی به دست خواهد آمد .

عطایی گفت :شهرستان گناباد با وجود مجتمع های گاوداری و مرغداری دارای ۱۸۰۰۰ راس دام سنگین بیشترین تولید کود آلی را دار است که بهترین کود برای رشد و تولید پسته و صادرات پسته بوده و در تولید محصول سالم و کاهش استفاده از سموم شیمیایی بسیار مؤثر است .

وی اظهار کرد:در حال حاضر 8 خط کارگاه صنعتی فرآوری بهداشتی پسته به جهت فرآوری سریع و صادرات پسته در گناباد فعال است و به دلیل افزایش سطح کاشت و تولید پسته احداث چندین خط فرآوری پسته در شهرستان در جهت فرآوری سریع پسته ضروری می باشد.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی گناباد گفت :در رابطه با اشتغال زایی باغات پسته معمولا ًبه ازای هر 2 هکتار سطح زیر کشت برای یک ‌نفر به صورت مستقیم  اشتغال و درآمد زایی ایجاد ‌میشود و بهتر است به دلیل ارائه محصول مرغوب صادراتی و کاهش آلودگیها کشاورزان و باغداران در تمامی مراحل تولید و برداشت نکات بهداشتی را رعایت کنند تا در زمینه صادرات که مهمترین اصل رونق تولید است هیچ گونه مشکلی در شهرستان گناباد نداشته باشیم

منبع:ایلنا

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد