تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 9 بهمن 1401.
تاریخ شمسی :
الأحد 8 رجب 1444.
تاریخ قمری :
Jan 29 2023.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

خراسان رضوی| بی‌رغبتی مردم گناباد به کاشت زعفران در پی کاهش قیمت‌ها خراسان رضوی| بی‌رغبتی مردم گناباد به کاشت زعفران در پی کاهش قیمت‌ها


90درصد زعفران دنیا در خراسان‌رضوی تولید می‌شود اما متأسفانه با توجه به جایگاه راهبردی آن توجه زیادی به تولید این محصول نمی‌شود. -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، زعفران این محصول استراتژیک به دلی استفاده از آب کم برای شهرستان‌هایی خشکی مانند گناباد یک گوهر حساب می‌شود.

شهرستان گناباد را پس از تربت حیدریه دومین تولیدکننده زعفران استان می‌شناسند و از سویی کیفیت زعفران گناباد در کشور زبان زد بوده تا جایی که سال گذشته ثبت جهانی فائو شد.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، نظام تولید زعفران گناباد مبتنی بر آبیاری قنات را به عنوان میراث کشاورزی مهم جهانی به ثبت رساند.

 فائو اعلام کرد استاندارد بالا، بهره گیری از سیستم ابیاری قنات، نقش مهمان در تأمین امنیت غذایی و معیشت خانوارهای روستایی، تنوع زیستی کشاورزی، دانش محلی و بومی و سنتی از جمله مواردی است که زعفران ایران را در زمره میراث کشاورزی مهم جهانی قرار داده است.

مسعود امینی عضو هیئت علمی گروه کشاورزی  دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد در این زمینه به خبرنگار تسنیم در گناباد گفت: متکی بودن اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی و تأثیرپذیری درآمدها از مسائل سیاسی و اقتصادی سبب آسیب‌پذیری اقتصاد کشور شده؛ یکی از راه‌های مقابله با این چالش توسعه تولیداتی است که ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلی، سبب افزایش صادرات غیرنفتی می‌شود. در کنار سایر تولیداتی که این چنین رویکرد اقتصادی دارند، تولید گیاهان دارویی می‌تواند علاوه بر تحقق این مهم، تأثیر به‌سزایی در ارتقای سطح بهداشت، سلامت و رفاه کشور داشته باشد.

وی افزود: باروی آوردن دنیا به استفاده از فرآورده‌های گیاهی چه در صنعت داروسازی و چه در صنایع غذایی و آرایشی- بهداشتی و با توجه به تنوع آب و هوایی کشور که سبب تنوع و غنای گیاهان دارویی در سراسر ایران شده، لزوم تحقیقات همه جانبه و بهره‌برداری صحیح از این گیاهان برای ما که با داشتن شخصیت‌هایی چون ابوعلی سینا، از پیشگامان این علم بوده‌ایم بسیار ضروری است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد گناباد خاطرنشان کرد: ایران؛ بزرگترین تولیدکننده زعفران دنیا با 95 درصد کل تولید این محصول ارزشمند است. 41 کشور در کره زمین خریداران طلای سرخ ایران هستند و عمده‌ترین این کشورها اسپانیا، امارات متحده عربی، آلمان، ایتالیا، فرانسه و سوئیس هستند.

امینی اظهار داشت: عمده‌ترین نواحی تولید زعفران در کشور استان خراسان رضوی و جنوبی است. ارزش صادراتی آن 95 میلیون دلار در سال است و به دلیل نیاز کم‌آبی از زراعت‌های مهم در مناطق خشک کشورمان بوده و اقتصاد عمده خانوارهای واقع دراین مناطق را بخود وابسته کرده است و از نظر اشتغال نیز به طور مستقیم و غیر مستقیم نقش به‌سزایی دارد.

اجرای طرح جامع زعفران در گناباد

علی اکبر مویدی در جریان بازدید از ایستگاه تحقیقات کشاورزی گناباد افزود: با توجه به تولید 85 درصد زعفران ایران در خراسان رضوی و لزوم توجه به مسائل تحقیقاتی برای توسعه کمی و کیفی کشت آن، تدوین طرح جامع زعفران دو سال پیش با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد.

وی افزود: طرح جامع زعفران خراسان رضوی امسال در ایستگاه تحقیقات زعفران گناباد اجرا می‌شود و برای مرحله نخست آن 10 طرح تحقیقاتی، پژوهشی و ترویجی تعریف شده است.

قیمت یک کیلو زعفران ‌به 10.5 میلیون تومان کاهش یافت / ارز صادرات زعفران برگشتی به ایران نداردبرند ملی زعفران ایران در آلمان رونمایی شدوزیر جهاد کشاورزی:‌ کشت زرشک و زعفران ‌باید قراردادی شود‌

وی کمبود نیروی متخصص را از مشکلات اجرای این طرح ذکر و بیان کرد: بخشی از این نیروها توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی تأمین و بخشی دیگر نیازمند توجه بیشتر مسئولان در سطوح ملی است.

خرید تضمینی زعفران باید با قدرت بیشتری انجام شود

حمید بنایی نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حدود 90 درصد زعفران دنیا در خراسان‌رضوی تولید می‌شود اما متأسفانه با توجه به جایگاه راهبردی آن توجه زیادی به تولید این محصول نمی‌شود.

وی بیان کرد: با وجود دلالان همه ساله شاهد افت قیمت این محصول در فصل برداشت هستیم و این در حالی است که اگر قیمت از حدی کاهش پیدا کند رغبت کشاورز از بین رفته و به همین علت تولید آن با تهدید مواجه می‌شود.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران آبی که در خراسان رضوی وجود دارد، خاطرنشان کرد: محصول زعفران با مصرف آب کمی که دارد می‌تواند برای توسعه کشاورزی بسیار کمک‌دهنده بوده و با توجه به بازار مهیای آن در خارج از کشور باید به توسعه کشت آن توجه کرد که البته این موضوع هم اکنون با چالش‌هایی روبه‌رو است.

بنایی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم مردم را در شهرهای کوچک نگه داریم باید به حوزه اقتصادی آنها که عمدتاً از راه کشاورزی تأمین می‌شود بیشتر توجه داشت اما خشکسالی چندین ساله در خراسان رضوی  ادامه معاش را برای کشاورزان سخت کرده است.

وی بیان کرد: یکی از روش‌هایی که برای حمایت از زعفران‌کاران توسط مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شد خرید تضمینی زعفران بوده که به نوعی در قالب  خرید توافقی و امانی انجام شده اما نیاز است که این ساز و کارها با قدرت بسیار بیشتری فعالیت داشته باشند تا بتواند مشکلات کشاورزان این محصول را برطرف کند.

پیش بینی برداشت 12 تن زعفران در گناباد

علیرضا حسین‌زاده مدیر جهاد کشاورزی گناباد نیز در همین خصوص در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قیمت خرید هر مثقال زعفران از کشاورزان طی سه ماه گذشته از بیش از  500 هزار ریال هم اکنون به 380 هزار ریال کاهش یافته که این امر با توجه به افزایش تورم بخش‌های مختلف و مواد اولیه، مشکلات کشاورزان برای تأمین نقدینگی خرید موادی مانند کود و مواد آلی را افزایش داده است.

وی ضمن تاکید بر لزوم حمایت از کشاورزان و زعفران کاران گنابادی از طریق پرداخت تسهیلات ادامه داد: پیگیری‌هایی بدین منظور در دست اقدام است که توجه بیشتر دست‌اندرکاران را می‌طلبد.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: سه هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی گناباد در امسال زیر کشت زعفران رفته است و پیش‌بینی می‌شود 12 تن زعفران در این شهرستان برداشت شود.

حسین‌زاده افزود: به دلیل بارندگی‌های خوب در ابتدای امسال و افزایش آبدهی قنوات مشکلی برای آبیاری مزارع زعفران وجود ندارد.
قیمت هرکیلوگرم زعفران که آبان ماه سال گذشته بین 15 تا 17 میلیون و 500 هزارتومان بود، به دلایلی از جمله کاهش تقاضا در بازارهای داخلی و خارجی به هشت میلیون و 500 هزار تومان کاهش یافت.

80 درصد زعفران کشور در خراسان رضوی تولید می‌شود و از این میان گناباد با سطح زیر کشت سه هزار و 500 هکتاری و تولید سالانه 15 تن زعفران دومین شهرستان این استان در این حوزه محسوب می‌شود.

گزارش از یاسرسالاری گناباد

 

 

منبع: تسنیم

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد