تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 28 شهريور 1400.
تاریخ شمسی :
الأحد 12 صفر 1443.
تاریخ قمری :
Sep 19 2021.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

توسعه روستاها و نجات حاشیه شهر

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی به مناسبت روز روستا، گزارشی از فعالیت‌های خود ارائه کرد. به گفته مدیر کل بنیاد مسکن خراسان رضوی، 27 درصد از جمعیت خراسان رضوی در 3280 روستای این استان سکونت دارند. بر اساس سرشماری سال 95، تعداد 2596 روستای بالای 20 خانوار در خراسان رضوی وجود دارد که در 97 درصد از روستاها طرح هادی اجرا شده است. افزایش 72 روستای بالای 20 خانوار استان از سال 90 تا 95 نشان از ماندگاری بیشتر روستاییان و نیز مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها است، که این امر می‌تواند از گسترش حاشیه‌نشینی جلوگیری کند.  


صدور 212 هزار سند تک‌برگی

«سیدرضا موسوی‌نیا» مدیر کل بنیاد مسکن خراسان رضوی در نشست خبری با اشاره به اختصاص رایگان بخشی از تولید قیر وزارت نفت به برخی دستگاه‌ها مانند بنیاد مسکن، اظهار کرد: از محل 87 هزار تن قیر رایگان از سال 94 تاکنون، 4 میلیون و 200 هزار مترمربع معبر در 880 روستای استان آسفالت شده است که 333 روستا در سال 97 بوده است. درسال 97 سهم قیر استان معادل با 76 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده که بیشترین سهم در کشور است. معاون عمران روستایی بنیادمسکن خراسان رضوی بابیان این‌که سال 98 از محل ردیف‌های متفاوت استانی، 40 میلیارد تومان اعتبارعمران روستایی در استان مصوب شده است، گفت: با توجه به این‌که افق طرح هادی برای 10 سال پیش‌بینی شده است،

از این میزان 7 میلیارد و 500 میلیون تومان آن پس از پرداخت دیون قبلی برای بازنگری 127 روستا انجام می‌شود و 33 میلیارد نیز به اجرا اختصاص دارد که برای اتمام 205 پروژه پیش‌بینی شده است.  «مجید معصومی» افزود: همچنین 5/3 میلیارد تومان اعتبارات ملی ابلاغ شده است که یک میلیارد و 100 میلیون به بخش مطالعه و 2 میلیارد و 400 میلیون تومان به اجرا اختصاص می‌یابد.  وی در خصوص صدور سند برای املاک روستایی با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک در روستاهای مستعد گفت: در روستاهایی که دارای طرح هادی مصوب هستند، با بررسی وضعیت نقشه‌ها برای متقاضیان ثبت سند، طبق فرایند شهری، سند تک‌برگی صادر می‌شود و در محل روستا تحویل داده ‌می‌شود.

از ابتدای برنامه دوم توسعه تاکنون 212 هزار جلد سند ملک صادر و در 1800 روستا به متقاضیان ارائه شده است. این مقام مسئول افزود: همچنین در حوزه تملک اراضی دولتی که در محدوده طرح هادی قرار گرفته‌اند، تاکنون 5500 هکتار زمین از دولت تملک و به روستاییان واگذار شده است. معاون عمران روستایی بنیاد مسکن در خصوص طرح احیای بافت‌های باارزش و پروژه‌های گردشگری در روستاهای دارای سابقه تاریخی با همکاری سازمان میراث فرهنگی اظهار کرد: این طرح در خراسان رضوی برای ریاب گناباد، جزین بجستان، دیزباد و بوژان در نیشابور و ازغد در طرقبه و شاندیز انجام شده است و برای هر طرح گردشگری مطابق با اقلیم منطقه کار می‌شود. 


ساخت 5هزار واحد مسکونی در سیدیو قلعه ساختمان

به گفته معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن، در زمان شروع طرح مسکن مهر، بنیاد متولی اجرای این طرح در 58 شهر زیر 25 هزار نفر خراسان رضوی با 20 هزار و 52 واحد مسکن مهر بوده است.  «حسین بهروانفر» افزود: تاکنون متقاضیان 1267 واحد در مراحل مختلف ساخت انصراف دادند، 18 هزار و 57 واحد تکمیل و تحویل شده است، 728 واحد در دست اجراست که در مجموع پیشرفت فیزیکی مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر، 98 درصد بوده است. 28 واحد مسکونی در شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز بدون متقاضی است که طبق توافق، به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی واگذار می‌شود. 

به گفته وی، در داخل شهر 1550 واحد در 16 قالب پروژه در حال ساخت است که عمده آنها در شهر مشهد و از 3 طبقه تا 12 طبقه هستند و از منابع داخلی مجموعه بنیاد مسکن تامین شده‌اند. این واحدها با شرایط خاص با 30 درصد نقد و اقساط 30 ماهه پیش‌فروش و پس از اخذ استانداردهای لازم واگذار می‌شوند.  این مقام مسئول به اجرای طرح اقدام ملی با 400 هزار واحد در کشور در شهرهای زیر 100هزار نفر اشاره کرد و افزود: از این تعداد 100هزار واحد به بنیاد مسکن واگذار شده است. این طرح در استان کرمان به عنوان پایلوت آغاز شده است و به‌زودی در 10 استان دیگر مانند خراسان رضوی ادامه می‌یابد.

تفاوت این طرح با مسکن مهر در مالکیت زمین به صاحب ملک است و 75 میلیون تومان نیز به آن وام تعلق می‌گیرد.  معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن در ادامه گفت: از طرح‌های بازآفرینی شهری برای احداث 5 هزار واحد مسکن در 2 پهنه سیدی و قلعه ساختمان مشهد تفاهم‌نامه‌ای میان استانداری، بنیاد مسکن، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی تنظیم شده که پس از امضا، اجرا خواهد شد. بهروانفر به آغاز عملیات اجرایی احداث 4 هزار واحد در حاشیه شهر چا‌بهار اشاره کرد و افزود: با توجه به وضعیت خاص شهرستان، خراسان رضوی به عنوان ستاد معین در کنار هرمزگان و سیستان و بلوچستان پس از ابلاغ وام، عملیات ساخت را آغاز خواهد کرد. 


پرداخت 14 میلیارد تومان وام بلاعوض

به گفته معاون بازسازی ومسکن روستایی بنیاد مسکن خراسان رضوی، در استان 486 هزار واحدمسکن روستایی وجود دارد که براساس آخرین سرشماری بنیاد مسکن، 151 هزار واحد مقاوم و 335 هزار واحد غیرمقاوم اعلام شده‌اند. «حسن حسینی» با اشاره به این‌که در طرح ویژه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی دولت باید هر ساله 200 هزار مسکن ساخته شود، افزود: سهم خراسان رضوی سالی 15 هزار واحد است که از سال 84 تاکنون 117 هزار واحد به اتمام رسیده است.

امسال سهمیه استان از محل تسهیلات مسکن روستایی 15 هزار و 500 واحد بوده که از آن تعداد، 8 هزار واحد به استان ابلاغ شده و 4450 نفر به بانک‌های عامل برای تسهیلات معرفی شدند که 2355 نفر موفق به عقد قرارداد شدند و شروع به کار کردند. وی افزود: مبلغ تسهیلات امسال برای روستاییان دارای خانه فرسوده 40 میلیون تومان است که به صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود و از محل حساب 100 امام(ره) به افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند تا 8 میلیون تومان کمک بلاعوض برای تکمیل واحد مسکونی پرداخت می‌شود. همچنین به افرادی که مشکل مالی دارند این کمک بلاعوض تعلق می‌گیرد. در 5/1 سال گذشته حدود 14 میلیارد تومان کمک بلاعوض پرداخت شده است. 

به گفته این مقام مسئول، طبق تفاهم‌نامه با بهزیستی، برای افراد تحت پوشش که 2 معلول دارند، 18 میلیون تومان کمک بلاعوض برای ساخت خانه پرداخت می‌شود. سهم استان در این حوزه 533 واحد بوده است که تاکنون 458 نفر با بانک‌ها قرارداد بسته‌اند و 344 نفر پایان کار گرفته‌اند و واحدها تحویل داده شده است. تاکنون 7 میلیارد تومان کمک بلاعوض پرداخت شده است که 4 میلیارد و 200 میلیون تومان را بنیاد مسکن پرداخته و مابقی سهم بهزیستی است. معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن خراسان رضوی در خصوص بازسازی مناطق سیل‌زده استان اظهار کرد: از اول فروردین 98، تعداد 5735 واحد نیاز به احداث مجدد و 1906 واحد در استان نیاز به تعمیر داشتند و به هزار خانوار نیز خسارت معیشتی وارد شده است.

اعتبار در فاز اول برای 1080 واحد احداثی و 500 واحد تعمیری به استان ابلاغ شد که واحد‌های تعمیری تا آخر مرداد تکمیل شدند.  وی افزود: برای فاز دوم نیز اعتبار برای 2100 واحد احداثی، 500 واحد تعمیری و 500 واحد معیشتی ابلاغ شده که از اول مهر در حال اجراست. حسینی گفت: امسال تسهیلات و امکانات دولت برای بازسازی 40 میلیون تومان وام، 10 میلیون تومان بلاعوض و 8 تن سیمان رایگان بوده است. همچنین برای احداث واحدهای شهری 50 میلیون تومان وام، 12 میلیون تومان بلاعوض، 12 میلیون تومان بابت اسکان موقت و 160 پاکت سیمان پرداخت می‌شود. به گفته وی، بنیاد مسکن به عنوان استان معین در بازسازی سرپل‌ذهاب پس از زلزله در 16 ماه 3200 واحد احداث کرده و تحویل داده است. همچنین در گنبدکاووس ستاد از اول اردیبهشت تشکیل شده که تعمیر کامل 4048 واحد انجام شده است و احداث 1348 واحد نیز 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که تا آخر پاییز تکمیل می‌شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد