تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
سه شنبه 3 بهمن 1396.
تاریخ شمسی :
الثلاثاء 7 جماد أول 1439.
تاریخ قمری :
Jan 23 2018.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

لینک های مفید

 

 

 

 

 

در گفتگو ی با مجله باران کویر صورت گرفت/ تشریح اقدامات موسسه خیریه فرزندان کوثر: کار برای فرزندان بی سرپرست یعنی برکت در زندگی

اشاره: موسسه خیریه کوثر در سال 1388 تاسیس شد با هیئت مدیره ای چون: دکتر جواد روحانی، سید سعید حسینی ، خانم گوهری ، خانم حسینی، خانم صفری، دکتر صادق پورو علیرضا محرابی ؛ و این هیئت متشکل از: پزشکان و مشاور حقوقی و مشاور و روانشناس بود را تشکیل داده شد.

 


علیرضا محرابی مدیرعامل موسسه خانه فرزندان کوثر که به خاطر شایستگی های بی نظیر او، همزمان نیز مدیرعامل خانه خیرین استان خراسان رضوی نیز می باشد، معتقد است، کار برای فرزندان بی سرپرست برکت در زندگی او به دنبال داشته است. وی در گفتگوی اخصاصی خود با مجله باران کویر ، برخی از اقدامات خود را در این موسسه تشریح کرده است. که در ادامه می خوانید:
1- لطفا خود را معرفی کنید؟
علیرضا محرابی هستم. مدرک اصلی اینجانب کارشناسی ارشد روانشناسی است؛ و در حال حاضر به عنوان مدیر عامل خانه کوثر وابسته به بهزیستی و مدیرعامل خانه خیرین استان خراسان رضوی فعالیت می کنم.
2- منظور از خانه خیرین چیست؟
خانه خیرین، نظارت بر کل خیریه ها را بر عهده دارد و جهت ارتقای فرهنگ خیرخواهی، در بین کل خیریهای استان فعالیت می کند؛ و 10 خیریه گناباد زیر مجموعه خانه خیرین می باشد.
3- آیا مدارک دیگری در زمینه روانشناسی و سایر حوزه ها دارید؟
بله؛ کارگاههای تخصصی روانشناسی که در نقاط مختلف کشور برگزار می شد را شرکت نموده؛ و آنچه که پیرامون حوزه روانشناسی، از قبیل دوره کودک و خانواده و... را  گذرانده ام؛ در موسسات مربوطه پیاده کرده ام.
4- آیا فعالیت دیگری نیز دارید؟
بله؛ در برخی از دانشگاه ها و حوزه علمیه تدریس دارم؛ در مرکز مشاوره حامی وابسته به آموزش و پرورش نیز فعالیت می کنم.
5- هفته ای چند روز به استان می روید؟
هفته ای یک روز در مشهد هستم.
6- بیشترین کار شما در چه حوزه ای است؟
بیشتر کار تخصصی در حوزه تربیتی و روانشناسی است؛ و در موسسات خانه کوثر سعی می کنم، که فرزندان یتیم ، بد سرپرست وبی سرپرست را با رویکرد باز توانی تحت پوشش قرار دهم.

7-  چرا مردم نمی توانند به خوبگاهها وارد شوند؟

اینجا محل زندگی بچه ها محسوب می شود؛ و ما با دیدگاه شبه خانه آنها را نگهداری می کنیم؛ و مکانی برای بازدید مردم نیست. در عین حال که همه حمایت های مجموعه را خیرین انجام می دهند.

8- آیا دیدگاه اداره بهزیستی نیز مشابه شما است؟
هر چند تغییر مدیریتی در بهزیستی صورت گرفته است ولی ایشان نیز نسبت به باز توانی تفکر مثبتی دارد؛ دقیقا دیدگاه اقای حسین نژاد این است که به جای مستمری به بچه ها داده شود؛ باید یک حمایت فیزیکی از فرزندان صورت گیرد؛ که بتوان در بچه بیشتر استقلال ایجاد نمود و آنها را مستقل کرد.
9- آیا تاکنون اقدامی برای تشکیل زندگی بچه ها صورت گرفته است؟
بله؛ در مجموعه تعدادی از بچه ها ازدواج کردند؛ و تعدادی نیز باز توان شده اند، منظور از باز توانی یعنی خانواده را پیدا نموده و طی حمایت مالی و مشاوره ای که صورت می گیرد؛ بچه را تحویل خانواده داده شود. این کار بیشتر برای ترویج و حمایت از خانواده ها می باشد؛ با این کار موسسه را کوچک کرده و بچه ها را در خانه های خود نگهداری می کنیم؛ نه، به منظور گسترش موسسه خیریه صورت گیرد؛ هر چند هزینه های بیشتری را می طلبد؛ ولی در عین حال بچه ان ارامش را در کنار پدر و مادر و خانه خود بدست می اورد.
10- تاریخچه ای از زمان و چگونگی تشکیل موسسه را بیان نمایید؟
موسسه خیریه کوثر در سال 1388 ؛ با هیئت مدیره ای چون: دکتر جواد روحانی، سید سعید حسینی ، خانم گوهری ، خانم حسینی، خانم صفری، دکتر صادق پورو علیرضا محرابی ؛ که این هیئت متشکل از: پزشکان و مشاوران حقوقی و مشاور و روانشناس  تشکیل شده است.
با بزرگ شدن بچه ها اختلافات در رده های سنی زیاد شد؛ و تصمیم گرفته شد، بچه های کوچک را به خانه حنانه انتقال داده شود و بچه های بزرگ را در خانه کوثر نگهداری کنیم، ولی در خانه کوثر اختلاف سنی زیادی وجود داشت؛ یعنی بچه ای از 8 ساله تا 20 سال سن با سلیقه های متفاوت در خانه کوثر قرار داشتند. خانه سومی به نام خانه ریحانه را راه اندازی نمودیم که الان مجوز و پروانه فعالیتش صادر شده و بچه ها نیز مشخص شده اند؛  تا اول مهر سنین 6 تا 12 سال در خانه سوم مستقرخواهند شد.
11- خانه کوثر دارای چند خانه وچه تعداد فرزند است؟
 در حال حاضر دارای 3 خوابگاه است. خانه حنانه، سنین  2 تا 6 سال با 15 فرزند و خانه ریحانه با سنین 6 تا 12 سال با 10 فرزند قرار است در خانه هایی که  برایشان در نظر گرفته ایم؛ مستقر شوند، هم اکنون خانه کوثر، خانه مهرانه نام گرفته است؛ و بچه های 12 به بالا در آن قرار دارند؛ که تعداد انها به 20 نفر رسیده است.
12- ایا سایر موسسات خیریه رقابت دارید؟
خیریه ها رقابتی با همدیگر ندارند؛ خوشبختانه خیریه های گناباد یک همکاری و تعامل خوبی با همدیگر دارند؛ بارها شده خیّری اینجا امده و خواسته است برای جهیزیه کمک کند که وی را به موسسه بی بی نفیسه راهنمایی کرده ایم. بارها به ثامن الحجج برای کمک به بچه های یتیم مراجعه نموده اند و انها را به موسسه کوثر و امید راهنمایی نموده اند. در این مجموعه تعامل خیلی خوبی بین خیریه ها وجود دارد.

13- چه کسانی موسس و همراه این کار خیر بوده اند؟

گروهی از افراد متفکر با پتانسیل بلقوه این مجموعه را تشکیل دادند؛ در طی بررسی که از مراکز مختلف صورت گرفته شد، با اینکه  مشکلاتی داشتند؛ مهمترین ضعف انها این بود که با کمک خیرین از فرزندان نگهداری می کردند؛ و فقط لباس و تغذیه بچه ها، در نظر گرفته می شد.

در طی جلسات مداوم تصمیم گرفته شد؛ تغییری در حوزه تربیتی نیز صورت گیرد. بیشتر فعالیت ها را در رشته های اجتماعی و عمومی، برنامه ریزی نمودیم.

14- نکته تمایز این فعالیت از سایر فعالیت ها چیست؟

کار اصلی که انجام شد این بود که در تمام حوزه ها بچه ها را مشارکت و وارد نماییم، یعنی تنها در درس کار نکنند در حوزه های مذهبی و حتی در حوزه سیاسی نیز، آنها درگیر و کار کنند. خصوصا در انتخابات نیز مشارکت کنند، نه اینکه جناحی بشوند، بلکه در اداره شهر و کشور سهیم شوند.

15- آیا در حوزه اشتغال اقدامی برای بچه ها انجام داده اید؟

مهمترین کاری که شد، همه ی بچه های خانه مهرانه را صاحب یک شغل نمودیم. حداقل یک مدرک از فنی و حرفه هر کدام از آنها با یک هنر دارند.

مجتمعی را راه اندازی کردیم؛ که این مجتمع شامل 5 کارگاه؛ از قبیل کارگاه معرق راش، گروه مثبت کاری توسکا، صنایع چرم غزال، گروه بافندگی و خیاطی لادن، آموزشگاه صنایع دستی یاقوت تشکیل شده است؛ که به یاری مربیان داوطلب اداره می شود.

در هر کارگاهی هرکدام از بچه ها مشغول به کارهستند؛ و افراد هنر جوی زیادی از بیرون تمایل  دارند، که در موسسه آموزش بینند، که در کنار بچه ها آنها نیز از امکانات و آموزش ها استفاده می کنند.

با استقبال خوبی که از کار بچه ها شد؛ انها از همین پول، خود را بیمه اتیه کردند وهم اکنون همه بچه ها بیمه عمر هستند و هر ماه یک مبلغی را پرداخت می کنند؛ که پول قابل توجهی را در آینده به عنوان ارث از موسسه دریافت خواهند کرد.

16- آیا نهادی بر درامد و هزینه ها به طور مستقیم نظارت دارد؟ هزینه ها را چگونه تامین می کنید؟

بله؛ ناظر بر هزینه ها و درآمدهای موسسه، اداره بهزیستی و اداره دارایی است؛ که به صورت مستقیم نظارت دارند.

البته این موسسه دفاتر رسمی پلمپ شده و سیستم حسابداری رسمی دارد؛ که بازرسان، دقیقا نظارت می کنند.

هزینه ها، بخشی که یارانه ای است؛ و بهزیستی ماهانه کمک می کند؛ ولی بخش اصلی هزینه های موسسه کوثر، توسط خیرین ماهانه پرداخت می شود که این به منظور اعتمادی که به مجموعه دارند پرداخت می شود.

17- آیا ملاکی برای انتخاب پرسنل مجموعه داشته اید؟

پرسنل مجموعه ما سعی شده است، از افراد کاملا متخصص انتخاب شود. تمام مربیان موسسه دارای مدرک حداقل لیسانس در هر سه مرکز هستند.

18- آیا پرسنل نیز مبلغی را برای همکاری دریافت می کنند؟ و چگونه کار می کنند؟

بله؛ مربیان مبلغی را دریافت می کنند؛ ولی مبلغی که در یافت می کنند، نسبت به کاری که انجام می دهند، خیلی پایین است.

به صورت شیفتی کار می کنند؛ صبح و عصر و شب، چرخشی در مرکز حضور دارند و همه لیسانس مرتبط هستند، یعنی روانشناس یا علوم تربیتی یا علوم اجتماعی هستند که اصلی ترین وظیفه آنها در این مجموعه، نقش یک مادر را تا یک سرپرست اجرا می کنند.

19- چه اقدامات دیگری برای موسسه نموده اید؟

از لحاظ ساختمانها با همت گروهی از خیرین، یک زمینی را در بلوار انقلاب جنب دانشگاه پیام نور به متراژ 2000 متر خریداری شد.

این زمین را قصد داریم، برای مجتمع فرهنگی و آموزشی ساخته شود؛ که الان کارای تغییر کاربری را از طریق شهرداری پیگیر می شود.

اگر شهرداری در زمینه تغییر کاربری با مجموعه همکاری کند؛ با کمک خیرینی که در ساخت و ساز با ما همکاری دارند، اقداماتی را برای مجوز ساخت و ساز انجام خواهد گرفت؛ و آنجا فضای فرهنگی آموزشی برای کل بچه های تحت پوشش موسسه و بهزیستی داخل و خارج از گناباد خواهد شد؛ در حقیقت یک کمپ تفریحی را می خواهیم راه اندازی کنیم.

سپس سالن ورزشی را راه اندازی نموده؛ که بتوان در حوزه ورزشی نیز فعالیت نمود.

یک خانه در ناصر خسرو 7 اهدا شد، که بدلیل اعتماد خیرین به مجموعه این خانه را وقف کردند؛ بچه های خانه حنانه در انجا زندگی می کنند.

یک خانه هم در سلمان فارسی از درامدهای موسسه، خریداری شد. این مطالب بهتر است به اطلاع مردم خیر رسیده شود که بدانند مبلغ واریزی صرف چه کارهایی می شود.

ساختمانی را که در سلمان فارسی 5 اهدا شده است؛ از لطف خیرین است. ولی ساختمان سلمان فارسی حدودا 70 میلیون، هزینه تعمیرات داخلی نیاز دارد، و اگر آن جا تعمیر شود؛ برای بچه های مهرانه خواهد بود؛ هم اکنون بچه های مهرانه (خانه کوثر) در خانه اجاره ای هستند که اگر ان جا درست بشود، بچه ها به ان جا منتقل خواهند شد؛ اگر زمین دیگر درست بشود بچه های ریحانه در ان زندگی خواهند کرد. در کمپ نیز بچه های خانه حنانه خواهند ماند؛ که تکمیل است.

به اعتماد مجموعه روزی بچه ها را خداوند تامین می کند؛ و مشکلی از این بابت نداشته ایم و توانستیم 3 ملک را به نام موسسه ثبت کنیم.    

20- موضوع برنامه های بچه ها چگونه است؟

در طول هفته برنامه هایی، برای فرزندان تدوین می شود؛ و تمام فعالیت ها و سازماندهی ها توسط موسسه صورت می گیرد؛ که فرزندان از محیط اجتماع و خانواده دور نشوند؛ مثلا در مدارس سطح شهرستان با بقیه دانش آموزان گناباد درس می خوانند.

در مسابقات ورزشی دو تیم کاراته داریم؛ و بچه ها توانستنه اند، 35 مقام کشوری در این زمینه کسب کنند؛ تیم والیبالی را توانسته ایم راه اندازی نماییم، که بهترین تیم در شهرستان است.

برای برنامه های داخل خوابگاه تیم خوبی را راه اندازی نموده ایم؛ که با خود بچه ها اداره شود؛ یعنی فرزندان مهارتهای زندگی را داخل خوابگاه یاد می گیرند؛ پس فردا که ازدواج کردند؛ بتواند یک مادر خوب و یک همسر خوب برای زندگی باشند.

21- میزان همکاری اداره بهزیستی با شما چقدر است؟

اداره بهزیستی واقعا با ما همکاری دارد یک مورد را خیلی صادقانه بگویم؛ ادارات با ما همکاری ممکن را دارند.

با بهزیستی هر زمان که کار داشته ایم تا جایی که توانسته اند همکاری می کند؛ یعنی به عنوان مدیرعامل یک موسسه فکر نمی کنم که این مجموعه تحت نظارت بهزیستی است؛ بلکه در کنار اداره بهزیستی هست؛ و بهزیستی خیلی دوستانه با موسسه رفتار می کند؛ خوشبختانه با خانه های فرزندان بهزیستی یک میانه خوبی دارد یعنی خود بهزیستی هم اینجا را از ان خود می داند.

22- هنگامی که کسی بخواهد به مجموعه شما کمک کند؛ از چه طریقی می تواند ؟

به 5 طریق می توانند کمک کنند:

1- شماره حساب بانک ملّت 1555561707 به نام موسسه خیریه کوثر

2- بانک توسعه تعاون به شماره 1577777 به نام موسسه خیریه کوثر

3- از طریق سایت به آدرس: فرزندان کوثر           www.farzandanekowsar.ir

4- مراجعه حضوری به دفتر جنب هتل پاسارگارد وانجا می تونن مبلغ را پرداخت کنند

5- صندوق های ما در سطح شهر بین خونه ها توضع شده خیلی از خیرین هم می تونن داخل صندق هایی که داریم مبلغ مشارکت را پرداخت کنند

23- در حال حاضر چه نیاز هایی را دارید؟

یکی از خانه ها حدودا 80 میلیون تومان هزینه دارد؛ چون خانه را اماده  خریداری کرده ایم. این 80 میلیون در مرحله سفت کاری هست؛ اگر خیرین بتوانند کمک کنند: یک نفر گچ کاری، یک نفر کابینت داخل و یک نفر کمد دیواری را برعهده بگیرد که ان ساخته تکمیل شود یک اجاره قابل توجهی را از موسسه خواهد گرفت؛ چون آن محل توانایی این که کارگاهها منتقل شود، را دارد.

دوم؛ مواد شوینده همیشه نیاز داشته و داریم چون یک مجموعه خوابگاهی است؛ از لحاظ بهداشتی باید همیشه تمیز باشد در این مسائل بهداشتی نیز در مرکز نیاز داریم.

علاوه بر موارد فوق در البسه و لوازم التحریر نیز این همکاری را داشته باشند.

24- آیا خدمت در این موسسه تاثیری بر شما تاثیری داشته است؟

100 % مجموعه خانه فرزندان و خانه کوثر عشق فوق العاده ای را دارد یعنی علاوه بر وابستگی که برای من و خانواده ام ایجاد شده است؛ دقیقا خانه دوم من وهمه پرسنل و مجموعه خانه کوثر است؛ در این 8 سالی که خانه کوثر راه اندازی شده است؛ همه عید های نوروز را من وخانواده ام با بچه ها بوده ایم به جز یکسال که مکه بودیم و تمام سالهایی که اینجا بودیم، اصلا نمی توانیم برنامه خاصی داشته باشیم و با بچه ها نباشیم. اینجا خانه اصلی ما است وبچه ها به این ارتباط خیلی علاقه دارند شاید یکی از اصلی ترین دلایلی که به نظرم در این مجموعه موفق هستیم این است که محل کار ما نیست؛ اینجا محل زندگی ماست و خیلی راحت با بچه ها زندگی می کنیم.

100 % اثر خیلی مستقیمی داشته است؛ خیرین خیلی زیادی داریم که می گویند چون بچه ها دل پاکی دارند؛ وقتی نذری برای مجموعه می کنیم به اون نذر و درخواستی که کرده ایم؛ رسیده ایم. تقریبا بچه های دختر که نبود پدر و مادر را احساس می کنند مطمئنا وقتی دعا می کنند؛ اثر دارد؛ و در زندگی ما 100 % اثر مستقیم و منطقی داشته است و من خیلی خوشحالم که لطف خداوند بوده که بتوانم در مسیر زندگی اینها قرار بگیرم. دیدگاه من این است که ما به اینها کمک نمی کنیم؛ ما برای اینها کار نمی کنیم بیشتر این بچه ها هستند که برای ما کار کرده اند و توانسته اند مایه خیر و برکت باشند.

25- حرف اخر ؟

گناباد 10 خیریه  دارد؛ و هر خیریه وظیفه تخصصی خاص خود را  انجام می دهد؛ خیریه ای هست، که برای جهیزیه کار می کند، خیریه ای که برای معلولین ذهنی کار می کند، خیریه ای که برای خانواده های نیازمند کار می کند و خیریه هایی که برای ایتام کار می کند.

از تمام مخیریه که زیر نظر بهزیستی وحتی کمیته امداد انتظار دارم، که مشارکت داشته باشند.

از مدیران عامل این خیریه ها انتظار دارم که همکاری بیشتری را حتی با همدیگر داشته باشیم یعنی مردم احساس نکنند بین خیریه ها رقابت وجود دارد چون شاید هیچ سود مالی برای مدیران عامل یا هیئت مدیره ها ندارد؛ خیلی از کارهای خیریه ها کارعامل منفعه و خیرخواهانه است.

انتظار دارم که هیچ شبهه ای ایجاد نشود یعنی مردم تصور کنند که همه خیریه ها مثل هم هست؛ خیرینی که به این موسسه مراجعه می کنند؛ را می گویم: 10 خیریه در گناباد وجود دارد؛ یکی موسسه کوثر است و بقیه را هر طور که می دانید کمک و همکاری کنید؛ خانه خیرین را ما با همین تفکر برای مردم ایجاد نمودیم .

یک صنفی از خانه خیرین تشکیل دادیم؛ که هر 10 خیریه عضو خانه خیرین هستند؛ و جلسات را مشترک برگزار می کنند و نیز در کارها با هم هماهنگ هستند.

خوب، مهمترین چیز اعتماد مردم باید به خیریه ها و مجموعه های حمایتی بیشتر بشود این حاکی از این است که همه صادقانه فعالیت و کار می کنند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد