تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 28 شهريور 1400.
تاریخ شمسی :
الأحد 12 صفر 1443.
تاریخ قمری :
Sep 19 2021.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

ثبت ملی قنات «رهن» گناباد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور ،ثبت اثر فرهنگی – تاریخی قنات «رهن گناباد» در فهرست آثار ملی را به استاندارخراسان رضوی ابلاغ کرد.


به گزارش پایگاه خبری باران کویر «ابوالفضل مکرمی فر»مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار کرد: براساس نامه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استاندار، اثرفرهنگی – تاریخی « قنات رهن» واقع در شهرستان گناباد، بخش مرکزی دهستان حومه، از دشت زبید و دشت دروجین تا روستای رهن به طول 25 کیلومتر به ثبت رسیده است.


وی افزود: این اثر فرهنگی- تاریخی پس از طی تشریفات لازم به شماره 31875 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


مکرمی فربا اشاره به ابلاغ این اثر تاریخی به استاندار خراسان رضوی، گفت: در متن این ابلاغ آمده که اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام وعملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 و 569 از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.


مشخصات قنات روستای رهن
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گناباد گفت :قنات رهن با طول تقریبی 24 کیلومتر دارای یک‌رشته اصلی به طول حدود 8 کیلومتر و دوشاخه فرعی به طول‌های 7 و 9 کیلومتر است.

علیرضا شناسایی در گفت وگو با خراسان رضوی افزود:دوشاخه فرعی قنات به نام‌های زیبد و روچی و عمق مادر چاه شاخه زیبد قنات 265 متر و مادر چاه شاخه روچی 282 متر است که البته چند حلقه چاه پایانی قنات در این شاخه براثر سیل تخریب و مفقود شده و با توجه به شیب توپوگرافی زمین و وضعیت عمق سایر میله چاه‌های این شاخه به نظر می رسد عمق آخرین چاه قنات حدود 300 متر باشد.

وی افزود: از این قنات عمیق که هم اکنون در حال به سازی و مرمت و توسعه است در هر ساعت تنها 4 دلو خاک به بیرون منتقل می‌شود و عمیق بودن چاه‌ها باعث طولانی شدن زمان رفت‌وبرگشت دلوهای خاک به بیرون از قنات می‌شود .

وی افزود :بررسی ضرورت و چگونگی انجام کارهای مرمتی در مهر ماه 94 توسط دکتر تفتی استاد و موسس دانشکده قنات یزدصورت گرفته که شامل یافتن راهکار های عملی و تاثیرگذار برای نجات قنات از بحران بی آبی و چگونگی توسعه بخش های آبده قنات بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گناباد گفت: پیگیری ها برای تامین اعتبار لازم به منظور عملیات اجرایی در مراجع مربوط در جهاد کشاورزی صورت گرفت که منجر به تخصیص 100 میلیون تومان اعتبار برای سال 94 شد و پس از عقد قرار داد با پیمانکار در اواخر سال 94 و در نهایت نظارت دقیق بر روند انجام کار، نتیجه رضایت بخشی در مدت بسیار کوتاه حاصل شد و آن عبارت از افزایش آبدهی قنات از حدود 7 لیتر به 30 لیتر در ثانیه بود.

شناسایی افزود : منطقه گناباد بحران سخت خشکسالی چندین ساله را پشت سر گذاشته و در اواخر تابستان هم تراز آب زیرزمینی منطقه در پایین ترین سطح خود قرار داشت و ما شاهد این افزایش پایدار و امیدوارکننده آبدهی قنات بودیم.

وی افزود: هنگام فیلم برداری در آخرین و بالاترین قسمت های قنات، حجم آب های انباشته شده در پیشکار به حدی سرد بوده است که با وجود قرار داشتن در فصل تابستان و اواسط مردادماه، امکان توقف و تحمل سرما برای فیلم برداری وجود نداشته و فیلم‌بردار و دستیارش به سرعت کار را به انجام رسانده و از قنات خارج شده اند.

وی افزود: در کنار این قنات 700 هکتار اراضی مزروعی و باغی وجود داشته و دارد، اما به دلیل کاهش تدریجی آب قنات از سطح زیر کشت کاسته شده ولی با تلاش هایی که به تازگی روی قنات صورت گرفته و منجر به افزایش چشمگیر آبدهی قنات شده است، دوباره توسعه کشت و زرع را انتظار داریم. شناسایی افزود:محصول بسیار کم آب خواه زعفران عمده محصول اراضی آبخور قنات رهن است و در سطح محدود درختان انار و انگور و پسته و دیگر گونه های سازگار با بیابان و خشکی را می بینیم.


رهن، قدمتی 2 هزار ساله دارد
رئیس شورای اسلامی روستای رهن نیز به خراسان رضوی گفت: قنات رهن یکی از قنات های بزرگ و تاریخی و با قدمتی دو هزار ساله با 24 کیلومتر طول و بیش از 300 متر عمق مادر چاه و 295 حلقه چاه که از دو ‌رشته تشکیل شده (رشته روچی و زیبد) یکی دارای آب سرد و دیگری آب گرم و طول آن در مجموع ۲۴ کیلومتر است.

محمود یوسفی افزود: طی آزمایش هایی که روی آب قنات رهن انجام شده ،آبی در حد استاندارد های آب آشامیدنی با کیفیتی بسیار عالی و قابلیت هدایت الکتریکی در حدود 700 میکرو پرس بر سانتی متر است و این یعنی درست یک پله بالاتر از آب های معدنی است که مزیت دیگر این قنات است.

وی افزود :سابقه حفر قنات‌ در روستای رهن گناباد حداقل به 20 قرن قبل برمی‌گردد و این قنات هم از قنات‌هایی است که در پهنه وسیع دشت گناباد گسترده شده و از دامنه ارتفاعات حاشیه دشت تا محل روستا امتداد دارد. از ویژگی‌های تقریباً انحصاری قنات های واقع در پهن‌دشت گناباد، عمیق بودن آن‌هاست، زیرا در این منطقه سطح آب زیرزمینی پایین‌تر از 200 متر و در نقاطی به مرز 300 مترمی رسد و این مسئله از عجایب کار حفاری این قنات‌هاست.


لای روبی قنات ها و اختصاص اعتبارات لازم برای این امر درخواست جدی مردم شهرستان از دولت است
وی گفت: قنات رهن یکی از قنات های فعال شهرستان گناباد است و هم اکنون ۲۵ لیتر در ثانیه آب دارد و بیش از ۳۵۰ نفر مالک در آن سهم دارند.

وی افزود : در قنات روستای رهن کارهایی انجام شده که با توجه به هزینه زیاد و خشکسالی های اخیر نیازمند کمک جدی دولت است.

وی افزود : لای روبی قنات ها و اختصاص اعتبارات لازم برای این کار درخواست جدی مردم شهرستان از دولت است چراکه مردم توان مالی هزینه کردن برای این کار را ندارند. وی افزود: این در حالی است که به جای این که با هزینه های سنگین تر آب را از جاهای دیگر منتقل کنیم می توان با هزینه کمتر و احیای قنات ها این کار را انجام داد.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد