تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
يكشنبه 9 بهمن 1401.
تاریخ شمسی :
الأحد 8 رجب 1444.
تاریخ قمری :
Jan 29 2023.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

مراتع گناباد از خشکسالی اسیب دیده/دامپروری و گردشگری با خطر جدی روبرو است

به گزارش باران کویر: شنبه 20 شهریور 1395 جلسه ی شورای اداری شهرستان گناباد در مکان پردیس علوم پزشکی برگزار شد.
فرماندار گناباد خلاصه گزارشی از وضعیت شهرستان به همراه چند نکته در اقداماتی که در5 ماه اخیرانجام شده است و اقداماتی که در دستور کار است؛ را اعلام داشت.
شهرستان گناباد جنوبی ترین شهرستان استان خراسان رضوی است. 85هزار نفر جمعیت دارد و حدود به وسعت 6هزار کیلومتر وسعت دارد که گریدور ورودی استان خراسان رضوی غرب و جنوب استان خراسان رضوی است. شهرستان گناباد در سال1316 جزو 7 شهرستانی بود که در استان خراسان بزرگ شکل گرفت و در طول این60 یا 70 سال بیش از شهرستان از بطن گناباد ارتقا پیدا کرده است.
وی گفت: شهرستان گناباد یکی از کهن ترین مناطق جمعیتی خراسان بوده است ؛ محور حوزه اقتصادی بر کشاورزی است بیش از 25 % تا 30 % از روش کشاورزی امرارمعاش می کنند. دامپروری وبحث گردشگری مهم ترین بحث است که با مشکلات جدی خشکسالی روبرو هست.
اما در تولید شیر در سطح استان، گناباد رتبه سوم دارد. گوشت سفید رتبه دوم و در تولید محصولات کشاورزی هم رتبه 7 را دارد. گناباد، مردم سخت گوشی داشته و دارد؛ دلیلی که برای سخت کوشی مردم شهرستان، نشان دهد؛ قنواتی که در این شهر حدود600 قنات است؛ هر چند اقلیم سخت این منطقه متاسفانه تاثیر بسیار منفی بر آن داشته است. اما در حوزه هدف گذاری اقدامات خوبی انجام شده که باعث شده وضعیت ما در رتبه استانی بد نباشد.
در حوزه صنایع نیز این شهرستان پیشتاز بوده و دو شهرک و یک ناحیه صنعتی دارد. در بخش صنعتی و صنایع 15% صنایع آن تعطیل است اما 172 واحد صنعتی فعالیت می کنند.
در حوزه معدنی هم به همین شکل حدود 40 معدن بهره برداری و فعالیت می کند؛ در صنایع بیشتر تبدیلی است و بیشتر در حوزه معدن، برای فراوری معادن استفاده شده است.
در حوزه گردشگری نیز شهرستان توجه ویژه به گردشگری دارد و تحولاتی را در کشور داشته است. ثبت قنات قصبه، اولین اثر تاریخی استان خراسان رضوی است؛ تحولی در این حوزه ایجاد خواهد شد، که باید برنامه ریزی شود و سهم خدمات گردشگری و درامد را افزایش یابد.
مراتع ما از خشکسالی اسیب دیده و سه کانون ریزگرد ها در گناباد فعال شده؛ در بهار 27 روز مثل روزهای گذشته در گیر این ریز گردها است، عامل این ریز گرد ها خشکسالی است؛ خسارات ریزگردها حداقل 20 میلیارد تومان به دامپروری و کشاورزی براورد شده است؛ بدلیل عمق فاجعه این خسارت قابل بازگشت نیست اما هنوز برخی از حوزه ها مثل قنوات و مراتع را می شود، نجات داد؛ اگر توجه دولت به آن بیشتر بشود. در سال اخیر با برنامه ریزی انجام شده، قبل از تقسیم تملک دارایی ها درسطح شهرستان باحضور نماینده پیگری شد ، که 5/42 در صد بودجه تملک دارایی رشد داشته است؛ که با تخصیص در حوزه مختلف برخی از مشکلات را رفع رجوع بشود.
در بخش صنایع ستاد اقتصاد مقاومتی، در طی جلساتی به عارضه یابی صنایع اقدام کرده است 55 واحد از صنایع شهرستان عارضه پیدا شد و به ستاد تسهیل استان معرفی شد 20 واحد، از این واحد ها معرفی و تسهیل شدن و55 واحد برای اخذ تسهیلات از محل اعتبارات سیانت و رونق تولید اقدام شده است. دو واحد تسهیلات پرداخت شده را که نماینده شهرستان نیز در جریان هستند. واحد نخ ریسی که تعطیل بود، دوباره راه اندازی شد و مطابق هدف گذاری دولت، صنایع موجود که همان واحدهای تولیدی نیمه فعال هستند را حفظ و ارتقا داده شود.
بر اساس اماری که سازمان صنعت استان داده است. ستاد مقاومتی، برنامه عملیاتی در سطح استان اول بوده است و در اخذ تسهیلات سرمایه در گردش با پیگیری مستمر در سطح شهرستان موفقیت های بهتری، کسب شود. اگر حدود 60 میلیارد بشود به صنایع وارد شود، بیش از 1000 فرصت شغلی در شهرستان ایجاد خواهد شد؛ و برای بحث بیکاری و اشتغالزایی اثر مثبتی خواهد داشت. ما چند واحد صنعتی داریم امام جمعه شهرستان اشاره نمودند که اینها در شرف آغاز به کار هستند؛ یکی کاشی هستی است.
در این کار صندوق هزینه ارزی به بانک انصار اجازه داد که تسهیلات پرداخت شود و با پیگری های انجام شده در ماههای اینده پول تزریق شود وماشین الات خریداری شود و با نصب ماشین الات شاید در پایان سال هم بشود واحد صنعتی که یکی از واحد های بزرگ شهرستان است، فعالیتش را اغاز بکند. همچنین در بحث شیر هم کارخانه شیر بیدخت که فعالیت هایش را اغاز کرده یکسری مشکلاتی دارد، رفع رجوع بشود .
اگر مدار تولید، با توجه به اینکه ما روزانه بیش از 70 تن شیر واردات شود. بسیاری از مشکلات سرمایه گذاران و دامداران را در این حوزه رفع رجوع نماید.
در حوزه گردشگری زیر ساخت های شهرستان گناباد زیر ساختهای بسیار ضعیفی است تا حالا توجهی نشده اما پتانسیل آن بالا است. 140 مجموعه آن در سطح ملی ثبت شده است؛ حدود100 اثر هم پرونده آن در سازمان میراث فرهنگی، پیگری می شود؛ که ثبت بشود. یک اثر نیز اشاره و ثبت جهانی شد؛ علاوه بران بقا متبرکه و مناطق ییلاقی بخش کاخک و بطور کلی بخش گردشگری پتانسیل بالایی دارد.
در حوزه فرهنگی دانشگاههای گناباد از قدیم الایام جایگاه خاصی داشتند سرزمین گناباد بحث منابع انسانی و توسعه و پیشرفتش حوزه یکی از هدف گذاری های درست بوده و هست ما در سطح شهرستان در خوده گناباد حدود یک چهارم جمعیت دانشجو و دانشگاهی است اثر این مجموعه دانشگاهی بر فرهنگ جامعه گناباد بسیار مثبت بوده و این پتانسیل گناباد را می شود ازان بهره بسیار خوبی برد. دانشگاه علوم پزشکی ، ئانشگاه مجتمع عالی، دانشگاه ازاد گناباد که دومین واحد در سطح استان در سال 1364 تاسیس شده و دانشگاههای علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور و مجموعه دانشگاههای شهرستان بسیار در رونق اقتصادی حتی بسیار موثر بودند که توجه ویژه ای را می طلبد که آموزش عالی بشود.
از منابع بسیار خوبی در این شهرستان، اساتید هستند و همچنین این مجموعه زیر ساختهای بسیار خوب دانشگاهها از جمله: ازمایشگاهها و ... تمام اینها دست به دست هم داده تا این هدف گذاری بتواند برای ما در اینجا موثر باشد.
حوزه آموزش و پرورش یکی از حوزه های موفق در سطح استان بوده و هست و علاوه بر این بحث حوزه های علمیه؛ حوزه های علمیه گناباد اما نه الان در طول تاریخ در منطقه جنوب خراسان مبارزه این عزیزان با انحرافات فکری مذهبی که داشتند جایگاهی بسیار رفیع داشته چه بزرگانی چون، بهلول و.. همه این مجموعه در حوزه فرهنگی بسیار موثر هستند.
ما هنرمندان بسیار بزرگی داریم چه در حوزه سینما تاتر خطاطی و...ازجایگاه بسیار خوبی برخودار است.
وی افزود: از نظر سیاسی هم مردم شهرستان گناباد مردم مشارکت جو هستند شاید مطالبه گری درگناباد از نطر اجتماعی پایین باشد و سیاسی امام در مناسبت های سیاسی در بزنگاهای سیاسی مردم در صحنه بوده و هستند ما در سال گذشته در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان پیام رهبری در یک رقابت فشرده حدود 17 نفر کاندیدا در رقابت بسیار فشرده هم سیاسی هم محلی در شهرستان انتخاباتی بسیار سالم برگزار شد این رقابت تنگاتنگ در پایان بدون هیچ تنشی و بدون هیچ مشکلی یک مبارزه و یک رقابت سالم بود و خوشبختانه نتیجه انتخابات هم بعد از اینکه بررسی های لازم انجام شد شورای نگهبان هم تایید رسید.
92/5 % در گناباد بحث مشارکت سیاسی داشته است. این شهرستان در حوزه سیاسی حضور مردم چشم گیربود. تشکلهای سیاسی در این استان به صورت رسمی فعال نیستند ولی جریانات سیاسی خوشبختانه زنده و فعال مباحث ملی و محلی را پیگری می کنند؛ به این جهت این شهرستان در عین حال از لحاظ فرهنگی اجتماعی و سیاسی یک انسجام بسیار بالایی دارد. گناباد شهرستانی است بسیار در مباحث مختلف در سطح محلی و ملی جدی و پیگری های بسیار خوبی هم دارند، در سطح شهرستان نمایندگان ومسئولین یک وحدت و انسجام دارند؛ و همچنین شهرستان در مباحث کلان خوشبختانه پیگیری همزبان و یکسان و قدرتمند در هنگام کار دارند.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد