تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
جمعه 17 مرداد 1399.
تاریخ شمسی :
الجمعة 18 ذو الحجة 1441.
تاریخ قمری :
Aug 07 2020.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

میزبانی نخستین موزه روستایی زعفران خراسان رضوی از گردشگران

رئیس انجمن میراث فرهنگی روستای سنو گناباد گفت: «موزه زعفران سنو، نخستین موزه روستایی استان خراسان رضوی و نخستین موزه تخصصی زعفران کشور در فصل برداشت طلای سرخ میزبان گردشگران است».

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگیف گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، مهدی ذوالفقاری امروز 18 آبان با اعلام این خبر افزود: «این موزه در روستای گردشگر پذیر سنو در بنای یک حمام قدیمی بر جای مانده از دوره صفویه و در فضایی به وسعت ۱۸۰ متر مربع برپا شده است». 
او ادامه داد: «در این موزه ابزار‌ها و وسایل قدیمی و نحوه کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت گل زعفران در معرض دید عموم قرار گرفته، به طوری که بازدیدکنندگان می ‌توانند از نزدیک نظاره گر این مراحل با مقیاس طبیعی باشند».
عضو شورای اسلامی روستای سنو گناباد تصریح کرد: «تاکنون گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور از این موزه و مزارع زعفران روستای سنو بازدید کرده اند»
روستای تاریخی سنو با بیش از هزار و ۵۰۰ سال قدمت از توابع بخش کاخک شهرستان گناباد و از دیدنی ترین روستاهای خراسان رضوی به لحاظ برخورداری از جاذبه های تاریخی و طبیعی است
شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی است، همچنین چشمه آب روستای سنو، نیز یکی از چشمه‌های پر آب و معروف گناباد بوده که آب مورد نیاز اراضی و باغات منطقه را تامین می‌کند
گناباد با سه هزار و 500 هكتار مزرعه زعفران سالانه 12 تن محصول تولید می كند و نیمی از زمینهای زیر كشت این شهرستان به زعفران اختصاص دارد. روستای سنو با 700 هکتار زعفران قطب اصلی تولید این محصول در گناباد است.
هم چنین نظام زراعت و تولید زعفران مبتنی بر آبیاری قنات با محوریت روستای سنوی شهرستان گناباد به عنوان پنجاه و پنجمین نظام میراث كشاورزی جهان و سومین میراث جهانی كشاورزی ایران آذر ماه سال گذشته از سوی سازمان خواروبار و كشاورزی ملل متحد (فائو) به ثبت رسید
ثبت میراث های مهم كشاورزی جهان موسوم به (GIAHS) از سال 2002 میلادی به ابتكار سازمان فائو با هدف شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث كشاورزی جهانی آغاز شده است.
موزه زعفران روستای سنو در خردادماه 1391 به عنوان اولین موزه تخصصی زعفران کشور در محل حمام تاریخی این روستا افتتاح شده است.
 

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد