تبلیغات

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif 

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

http://servermizban.ir/gifgitisms.gif

.
جمعه 17 مرداد 1399.
تاریخ شمسی :
الجمعة 18 ذو الحجة 1441.
تاریخ قمری :
Aug 07 2020.
تاریخ میلادی :

آب و هوا

عضویت در تلگرام

اوقات شرعی

ثبت نام / ورود کاربران

تبلیغات

لینک های مفید

 

 

 

 

 

آمادگی جسمانی شاه کلید نشاط اجتماعی بانوان (به بهانه هفته سلامت بانوان )

نیمی از جمعیت جهان را بانوان تشکیل می دهند و این موضوع از جهات مختلف در برنامه ریزی امور دارا ی اهمیت می باشد . یکی از اموری که برای زنان قابل ذکر است  ورزش می باشد . بدون شك سلامت و شادابي افراد جامعه از طريق تقويت بنيه ي جسماني و روحي آنها ميسر مي شود و پرداختن به ورزش به صورت اصولي و علمي تحولاتي در افراد جامعه ايجاد مي كند كه بر روی شخصیت ، نشاط اجتماعی و مقابله با برخی ناهنجاری های تاثیر گذار است .ورزش باعث تقویت تمرکز فکر و افزایش دقت عمل می ‌گردد ، ورزش متعادل ، موجب داشتن احساس خوب و افزایش قدرت خلاقیت می گردد ، همچنین  احساس آرامش و راحتی روح را افزایش داده و انسان را در مقابل فشارهای روانی و اضطراب مقاوم می ‌کند و موجب تقویت قوای ذهنی و حافظه می ‌شود
شرکت مداوم و مستمر در فعالیت های جسمانی و ورزشی بر ای بانوان  بر اساس روند یادگیری و تکامل اجتماعی، در صفات اکتسابی نقش دارد. زیرا سابقه ی فعالیت ورزشی و کسب مهارت های نه صرفا حرکتی، بلکه اساسا روانی و اجتماعی در انبوهی از محرک های مثبت و منفی، انواع درگیری ها، تعاملات عاطفی و هیجانی، ناشی از رقابت و مسابقه می تواند در تعادل و ثبات هیجانی، رشد اعتماد به نفس، تصور بدنی و اجتماعی و میزان اجتماعی بودن فرد، نقش سازنده و مثبتی داشته باشد . احساس ارزشمندی یکی از ملاک های مهم برای بانوان در حیطه اجتماعی می باشد  و فعالیت های ورزشی شاید بتواند از راه های مختلف به احساس مثبت فرد از خود  کمک کند. چنین احساسی می تواند زمینه و بستر پدید آمدن تغییر و تحول بسیاری از صفات روانی- اجتماعی فرد شود. این احساس خوب و مثبت در دنیای پرفشار امروزی بسیار ضروری است و احتمالا در روش زندگی افراد تاثیر خواهد گذاشت .
 افزایش اعتماد به نفس ، کاهش احساسات غم و اندوه ، ایجاد امنیت روانی و ارتقاء خلاقیت فردی از مزیت های تاثیر گذار ورزش بر کاهش میزان افسردگی  می باشد . ورزش نه تنها در معالجه افسردگی بسیار موثر است بلکه نقش به سزایی در جلوگیری از بازگشت این بیماری دارد نشاط اجتماعی یکی از معیار های ارزیابی جوامع در خصوص دست یابی ملت ها به این شاخصه می باشد . ورزش با تضمين سلامت جسم و روح و تقويت شادي و نشاط در خانواده زمينه ساز كاهش آسيب اجتماعي نظير اعتياد، طلاق و خودكشي و عامل تقويت نشاط اجتماعي، پيشرفت و ترقي كشور است.
هيجان و سرگرمي يكي از مهمترين علت ها و مولفه كشيده شدن جوانان در دام آسيب هاي اجتماعي است و ورزش همگاني يك سرگرمي هيجان آور و راهكار حفظ جامعه از گزند آسيب هاي اجتماعي نظير اعتياد و افزايش اميد افزايي و تقويت نشاط اجتماعي است. پويايي، تقويت روحيه انتقادپذيري، كسب مهارت هاي ايستادگي و مقاومت در برابر رخدادهاي ناخوشايند و كسب موفقيت هاي اجتماعي از جمله ويژگي هاي افرادي است كه در ورزش هاي همگاني فعاليت دارند و تقويت اين ويژگي هاست كه آستانه تاب و تحمل فرد را بالا مي برد و از او يك فرد با نشاط مي سازد. ارتقای مشارکت اجتماعی یکی از وظایف مهمی است که بر دوش ورزش گذاشته شده است. قطعا مشارکت اجتماعی شادی و نشاط اجتماعی را در پی خواهد داشت. جامعه ایران به لحاظ مواجه شدن با تحولات ساختاری مانند مسائل اقتصادی و اجتماعی، گذر از جامعه سنتی به مدرن و حضور تکنولوژی های جدید دچار آسیب های اجتماعی شده که نشاط و شادی اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده است. قطعا اگر بتوانیم با یک سری برنامه ریزی درست، بلند مدت و کارشناسی شده، شادی و نشاط را در بین افراد و بخصوص بانوان که از لحاط امکانات و سخت فزارهای موجود در مضیغه هستند ، گسترش دهیم می توانیم با آسیب های اجتماعی مبارزه کنیم و افسردگی جامعه را از بین ببریم و سطح امید به زندگی مردم را بالا بریم.
طبق آمار بین المللی دانشگاه کلمبیا که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد؛ ایران در میان ۱۵۶ کشور جهان در رتبه ۱۱۵ بر اساس نشاط اجتماعی قرار گرفته است . این در حالی است که کشور ما بالغ بر ۸۰ میلیون جمعیت دارد و بیشتر جمعیت آن را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند. این آمار هشدار دهنده  است زیرا قشر جوان در هر کشوری نشان دهنده پویایی، حرکت و نشاط جامعه هستند. متاسفانه بسیاری از مردم و تعدادی از مسئولین نشاط اجتماعی را با رفتارهای هیجانی، رقص و پایکوبی مترادف می دانند در صورتی که نشاط اجتماعی آرامش فکری است که در آن جامعه بدور از هرگونه دغدغه اضافه ای باشدتا با  کم کردن آسیب های اجتماعی در هیاهوی زندگی شهری اتفاق بیافتد. طبیعتا فردی که دارای نشاط است با روحیه بهتری در مدرسه، دانشگاه و محل کار حاضر می شود و نتایج بهتری را به ارمغان خواهد آورد.
برگزاری کارگاه هایی با رویکرد ورزش و نشاط اجتماعی بانوان  و عملیاتی نمودن طرح ها  نقشه هدفی برای این ‌کار است.

نظر خود را اضافه کنید.

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد